TEKNOTARIM FUARI KAPILARINI 13. KEZ AÇTI

Vali Ahmet Deniz bu yıl 13.’sü düzenlenen Manisa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışını yaptı.

TEKNOTARIM FUARI KAPILARINI 13. KEZ AÇTI
banner43

Tarım sektöründeki önemli firmaların stant açtığı fuar kapsamında çiftçiler için eğitim seminerleri de düzenleniyor. 

 Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün öncülüğünde düzenlenen Tekno Tarım Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 13. Kez kapılarını ziyaretçilere açtı.  Vali Ahmet Deniz’in protokol eşliğinde açılış kurdelesini kestiği fuarda tarım sektöründe faaliyette bulunan firmalar açtıkları stantlarda çiftçilere ürünlerinin tanıtımını yapıyor ve yine aynı sektörde bulunan firmalarla iş bağlantıları yapıyor.  Çiftçilere yönelik eğitim seminerlerinin de düzenlediği fuarın açılışında konuşan Tarım İl Müdürü Metin Öztürk, Manisa’nın tarımıyla ilgili bilgiler verdi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü de, tarım alanında verdikleri destekleri anlatarak, 13 yıldır düzenlenen fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Üzümden 600 Milyon Dolar Civarında Bir İhracat Geliri Bekliyoruz

Tarımın yapıldığı havza ve bölgelerin her zaman ön planda olduğunu söyleyen Vali Ahmet Deniz, bu yüzden Manisa’nın da tarımsal alanda hep önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.  Sultani üzüm, tütün, zeytin, hindi ve tavuk eti üretiminde Manisa’nın ilk sırada yer aldığını ifade eden Vali Deniz “Manisa’nın meydana getirdiği gayri safi milli hasıla içerisinde tarımın çok önemli bir yeri var. Bu yıl ilimizde üzümden 600 Milyon Dolar civarında bir ihracat geliri bekliyoruz. Yine bu yıl 507 ton civarında tarım ürünü üretimi söz konusu” dedi.

Vali Deniz, sıklıkla örnek gösterilen Hollanda’nın tarım ürünlerinin hepsini kendisinin üretmediğini, ithal ettiği ürünleri işleyip katma değeri yüksek ürün haline getirip satarak gelir elde ettiğini ifade etti. Manisa’da geleneksel tarımdan,  teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı ve katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği akıllı tarıma geçiş yapılmaya başlandığını belirten Vali Deniz, yaptığı işletme ziyaretlerinde bunun güzel örneklerini gördüğünü söyledi.

 Son dönemde özellikle tarım alanında devletin önemli teşvikleri olduğunu ve Türkiye’nin mevcut durumundan daha da iyi olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Vali Ahmet Deniz “Manisa’ya her alanda yoğun bir yatırım talebi var. Bizlere düşen de yatırımcıların önünü açmak” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Deniz ve protokol üyeleri stantları ziyaret ederek görevliler ve ziyaretçilerle sohbet etti.

Açılışta ayrıca Kırkağaç’ta bulunan 1657 yıllık anıt ağaçtan elde edilen zeytinyağı açık arttırma ile 11.000 TL’ye satıldı. Bu satıştan elde edilen gelir ile alınacak fidanların 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde toprakla buluşturulacağı belirtildi.

Fuar 10 Kasım Pazar akşamına kadar kapılarını ziyaretçilere açık tutacak.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4