ULU CAMİİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK

ULU CAMİİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK
ulu_camii_11

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Kenan İba’yı makamında kabul etti. Ziyarette, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihe saygı projesi kapsamında, ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ restorasyonunun, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasıyla ilgili protokol imzalandı.

Manisa’da birçok tarihi eserin restorasyonunu yaparak ayağa kaldıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ de restorasyonunu üstlendi. Bu kapsamda Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Kenan İba, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ziyaret ederek, ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ restorasyonunu içeren protokolü imzaladı. Ziyarette, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil de hazır bulundu.

Kent Tarihine Sahip Çıkmalıyız

Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde geçtiğimiz yıllarda da kent tarihini ön plana çıkarabilmek adına birçok çalışma gerçekleştirdikleri belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün,“Geçtiğimiz dönem başlatmış olduğumuz, Manisa için çok önem taşıyan, Ulu Camii ve çevresindeki kamulaştırmaların devamı niteliğinde bir protokol imzalıyoruz. Vakıflara ait olan, ‘Ulu Camii ve Medresesi’nde hazırlanacak olan restorasyon projesinin yapılması noktasında, Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğümüz ile mutabakatı sağlayarak, Büyükşehir Belediyesi olarak restorasyonu üstleniyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ile Gülgün Hatun Hamamı’nın restorasyonu ile ilgili de bir protokol imzalamıştık. Önümüzdeki günlerde Gülgün Hatun Hamamı’nın ihalesini gerçekleştireceğiz. İnşallah ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ de kısa süre içerisinde ihalesini yaparız” dedi.

Tarihe Sahip Çıkmak Bizim Görevimiz

Manisa’nın simgelerinden olan ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ restorasyonunun aslına uygun olarak yapılarak gelecek nesillere aktarılacağını ifade eden Başkan Ergün,”Kentteki tarihi eserlere sahip çıkarak yarınlara aktarmak bizim görevimiz. Bu nedenle, ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ de restorasyonunu üstlenerek gelecek nesillere bırakmak istiyoruz. ‘Ulu Camii ve Medresesi’nde’ uygulayacağımız restorasyon çalışmalarında, bizlere göstermiş olduğunuz destekten dolayı, Vakıflar Bölge Müdürümüz Kenan İba’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Restorasyon Emin Ellerde

Başkan Ergün’ün ardından Vakıflar İzmir Bölge Müdürü Kenan İba söz aldı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün tarihi eserlere gösterdiği duyarlılık için teşekkürlerini ifade eden İba,” Geçtiğimiz yıllarda Manisa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde Seyyid İbrahim Hoca Mescidi, Gülgün Hatun Hamamı gibi tarihi dokularımızın çevresinde peyzaj düzenlemesi yapılmıştı. ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ restorasyonuyla ilgili de uzun zamandır talepler vardı. Ancak, Ulu Camii’nin arka tarafında çok yoğun dolgu vardı. Dolgu orada olduğu sürece restorasyonu gerçekleştirmenin anlamı yoktu. Geçtiğimiz yıllarda, Manisa Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız görüşmelerde, Ulu Camii’nin etrafının açılmasıyla ilgili bir proje oluşturduk. Büyükşehir Belediyesi’nin bu projeyi hayata geçirmesiyle birlikte, Ulu Camii’nin etrafı açılarak restorasyon çalışmasına uygun hale geldi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, Ulu Camii’nin etrafının açılmasıyla birlikte, Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’den, ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin’ restorasyonuyla ilgili talepte bulunduk. Taleplerimizi geri çevirmediler. ‘Ulu Camii ve Medresesi’nin restorasyonunu, usta ellere verdiğimiz için gönlümüz çok rahat. Manisalılara hayırlı olsun” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 12:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4