VALİ BEKTAŞ'A ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

VALİ BEKTAŞ'A ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
vali_ziyaret_26

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’a nezaket ziyaretleri devam ediyor.

Manisa’da faaliyet gösteren bazı bankaların şube müdürleri Vali Erdoğan Bektaş’a ziyarette bulundu. Halk Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Finansbank, ING Bank, Anadolu Bank, Bank Asya ve Garanti Bankası şube müdürleri Vali Bektaş’a bankalarının çalışmaları hakkında bilgi verdi ve yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ziyaret dolayısıyla memnuniyetini dile getiren Vali Bektaş da tüm şube müdürlerine çalışmalarında başarılar diledi.

MOSB Yönetiminin Ziyareti

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek ve yönetim kurulu üyeleri de, Vali Bektaş’a 'hoş geldiniz' diyerek, birlikte çalışmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.

Ziyarette Vali Bektaş’a MOSB hakkında bilgi veren Türek, MOSB sınırları içinde yürüttükleri projeleri anlattı. Kongre merkezi, lojman, sanayi ile ilgili resmi kurumların OSB içinde toplanması projeleri, demiryolu taşımacılığı, Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi hakkında bilgi verdi.

Manisa Ticaret Borsası Yönetiminin Ziyareti

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap ve yönetimi de Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti.

Manisa’nın tarımı ve sanayisiyle Türkiye’nin örnek illerinden biri olduğunu belirten Başkan Sadık Özkasap, “Manisa Türkiye’deki çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 90’ını tek başına üretiyor. Buradan da 500 milyon doları aşan ihracatımız var. Eskiden bölgemizde pamukçuluk çok fazlaydı. Ama pamuğun girdilerinde yükselme maliyetleri olunca çiftçimiz daha fazla maliyeti düşük ürünlere yöneldi. Yumurta sektörüne baktığımız zaman Afyon, Bolu’dan sonra Türkiye genelinde üçüncü durumdayız. Tarımda en fazla istihdam veren Aydın’dan sonra ikinci iliz. Aydın’da incir, kestane, zeytin, zeytinyağı ağırlıklı ürünler üretilmekte. Ama artık zeytin ve zeytinyağı Türkiye’nin her tarafında ağırlıklı olmaya başladı. Tarım İl Müdürlüğümüzün vermiş oldukları fidanlarla zeytinde ekim alanları çok ciddi şekilde arttı. Zeytinyağının iç piyasada fazla tüketimi yok. Kişi başına 1,5-1,7 kilogram civarında bu da çok düşük bir rakam. Örneğin İtalya’da kişi başına 20-25 kilogram tüketim var. Üreticimiz, Havzamız çok önemli bir araziye ve kaliteli topraklara sahip. Üreticimiz çok bilgili ve konuya vakıflar. Manisa ihracatçısıyla, çiftçisiyle, tüccarıyla Türkiye’de bir rol model olma yolunda devam edecek. Tabi sizlerle beraber Manisa’mızın daha iyi günlerde, daha yaşanılır bir şehir olması için mücadele vereceğiz” diye konuştu.

Nezaket ziyaretlerinin aynı zamanda Manisa’yı daha iyi tanımaya yardımcı olduğunu belirten Vali Bektaş, “Manisa’da tarım yüzde 60, sanayi yüzde 40 oranlarında. Bunlar çok net rakamlar olmayabilir. Manisa’da ciddi bir tarım potansiyeli olduğu ortada. Manisa’nın Türkiye standartlarının üzerine çıkmayı başarması lazım. Bizim Türkiye içerisinde bir rakip bulup onunla yarışmamız gerekmiyor. Bizim daha yukarılarda, daha profesyonel seviyelerde olmamız lazım. Dolayısıyla potansiyelimize uygun davranabilmemiz lazım. Standartları daha yukarılara çekmemiz gerekiyor. Katma değeri yüksek, daha fazla gelir temin etmeye dönük hangi işin içinde olmamız gerektiğini hep beraber arayıp bulacağız ve birbirimize yardımcı olacağız” dedi.

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği’nin Ziyareti

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ve yönetimi Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret etti.

Ziyarette Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği hakkında Vali Bektaş’a bilgi veren Başkan Tanık “Bizler derneğimiz olarak her zaman valimizin yanında olacağız. Manisa için hizmetlerimize devam edeceğiz. Manisa’yı Mesiri Tanıtma Turizm Derneği 1959 yılında kurulmuş 55 yıllık bir dernek. Mesir geleneğini yaşatmak ve bunu uzun yıllar gelecek nesillere ulaştırmak için kurulan bir dernek. İlk zamanlar sadece saçım mesiri ile başlayan üretim artık işletmemizde 12 ay boyunca yapılıyor ve bunun yurt içi ve yurt dışı satışını yapıyoruz. Manisa’da mesir festivali çok önemli. Manisa deyince Mesir, Mesir deyince de Manisa akla geliyor. İki yıl önce UNESCO somut olmayan kültürel mirasına girdik. Mesir festivalini Valilik, Belediye ve derneğimiz üçlü bir komisyon olarak düzenliyoruz. Saçım mesirini geleneğe en yakın şekilde yapıyoruz. Gelen misafirlere ikramları hazırlıyoruz. Maddi olarak da hiçbir kurumdan katkı almadan kendi öz imkanlarımızla karşılıyoruz. İki tane işletmemiz var ve bu işletmelerimizde 20 kişi çalışıyor” şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Bektaş konuşmasında, “Mesir Macunu Manisa’dan daha meşhur bir marka haline gelmiş. Bu sürece derneğin ciddi bir katkısı olmalı. Derneği kutluyoruz. Gerçekten başarılı bir süreç. Mesir macunu gerek Manisa’nın tanıtımında gerek ülkemizin tanıtımında önemli bir değer ve somut olmayan kültürel miras listesine girmiş olması da ayrı bir değer. İşin ekonomik altyapısının olması da önemli. Derneğin birilerinin himayesinde olmadan kendi gücüyle, kendi ayakları üzerinde durabilmesi çok önemli. Bunun yolunun bulunmuş olması büyük bir başarı, kutluyorum. Bizim de üzerimize düşen bir şeyler olursa elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 09:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4