Vali Deniz’in Başkanlığında, Deprem Tatbikatı Yapıldı

Vali Deniz’in Başkanlığında, Deprem Tatbikatı Yapıldı
banner43

6,5 şiddetinde bir deprem sonrasında 3 farklı senaryo üzerine kurulan tatbikatta, 112 Acil Komuta Merkezinde Vali Deniz Başkanlığında bir araya gelen yetkililer, hızlı müdahale için doğru ekiplerin doğru yerlere yönlendirilmesi işlemlerini tamamlayarak olay yeri ekiplerine katıldı.

Hazırlıklı Olmak Zorundayız

Tatbikat sonrasında değerlendirmelerde bulanan Manisa Valisi Ahmet Deniz “ Ülkemiz, Deprem kuşağında bulunuyor. Geçmişte deprem konusunda ne yazık ki acı tecrübelerimiz oldu.  Aynı acıyı ve kayıpları yaşamamak için tatbikatlar yapıyor, halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu tatbikat ile deprem anında ve sonrasında meydana gelebilecek durumlar karşısında yapılması gerekenlerin gösterildiği bir tatbikat gerçekleştiriyoruz. Depreme hazırlık durumumuz ve eksikliklerimizi gerçekleştirdiğimiz bu tatbikatlar sayesinde tespit ediyoruz. Ayrıca kurumlarımız arasından ki koordinasyonu sağlıyoruz. Depremi ve diğer doğal afetleri önleme şansımız yok ama gerekli tedbirleri alarak bu tür doğal afetleri kayıpsız ve zararsız atlatabiliriz” dedi.

Kurumlar Seferber Oldu

12 kurum ve 3 sivil toplum kuruluşunun katıldığı tatbikatta 146 personel ve 36 araç kullanıldı.

3 ayrı faaliyet alanında, 6,5 şiddetinde merkez üssü Manisa İli Şehzadeler İlçesi Saruhan Mahallesi olan deprem tatbikatına; AFAD, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, MASKİ, Karayolları 23. Şube Şefliği, Manisa Gaz, Gediz Elektrik Anonim Şirketi, Kızılay, AKUT, MAT, ANDA katıldı.

Planlanan 1. alanda, Muradiye Karaali Mahallesinde yıkılan 4 evden 4 yaralı, 1 ölü vatandaşımızın enkaz altından çıkarılması tamamlanırken,  2. alan olarak belirlenen Manisa Menemen yolu üzerinde, heyelandan dolayı devrilen bir tırın tehlikeli madde ile yolu ve toprağı kirletmesinin öngörüldüğü KBRN olayında, toprak ölçümleri yapılarak kazazede olan şoför, dekontaminasyon ile temizlenerek hastaneye kaldırıldı. Karayolları tarafından toprak atılan kirli bölgenin yeniden düzeltilmesi ve yolun itfaiye ekiplerince su ile arındırılması sonucu yol yeniden trafiğe açıldı.

Çadırkent Kuruldu

Deprem tatbikatın 3. ve son uygulama alanı olan Yeni Mahalle de ise 6,5 şiddetinde meydana gelen depremden sonra vatandaşlarımızın geçici olarak barınması için çadır kent alanı oluşturuldu. Burada Kızılay tarafından vatandaşlarımıza iaşe verilmesi, MASKİ tarafından su ve kanalizasyon tesislerinin inşa edilmesi sağlandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4