İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI
vali_18

Manisa İl Koordinasyon Kurulu Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında toplandı.

Şehzadeler Kaymakamlığı Toplantı Salonunda yapılan 2014 Yılının III. İl Koordinasyon Kurulu toplantısına Vali Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra kaymakamlar, belediye başkanları ve yatırımcı kuruluş daire müdürleri katıldı.

Vali Bektaş toplantıda yaptığı konuşmada, “Koordinasyon kurulu toplantılarımızın üçüncüsünde bir aradayız. 30 Mart sonrası özellikle Türkiye’nin Büyükşehir olarak kabul edilen 31 ilindeki hizmet yapılanması önemli ölçüde değişti. Daha çok temel alt yapı hizmetlerinin mahalli idareler eliyle yerine getirileceği yeni bir yönetim sistemine doğru yol alıyoruz. Burada önemli ölçüde il hudutları içerisinde Büyükşehir Belediyesi tek otorite olarak temel alt yapı hizmetlerinin neredeyse tamamını üstlenmiş durumda. Mülki idare olarak bizim özellikle kırsalda, merkezde de belli konularda iş yapma kabiliyetimizin önemli bir parçasını oluşturan il özel idareleri kapandı. Dolayısıyla biz de bu yeni dönemde bizden beklenen fonksiyonu icra etmeye doğru kendimizi konumlandırıyoruz. Yeni dönemde koordinasyon ihtiyacı çok daha fazla olacak. Yeni dönemde anlatma, öğrenme, öğretme, rehberlik etme, tavsiye etme unsurları biraz daha öne çıkacak. Belediye başkanları seçimle geliyorlar, hizmetleri sunuyorlar. Vatandaşlar devam kararı verdikçe devam ediyorlar. Bizler öyle değiliz. Kamu görevlisiyiz. Seçilmiş organlarla tam işbirliği içerisinde hareket edeceğiz” dedi.

Manisa’daki planlamanın tek elden yürütüleceğini ifade eden Vali Bektaş, artık il hudutları içerisinde ne yapılacaksa en üst kademeye uymak zorunda olduğunu, planın bir bütün olarak yapılacağını, İl Koordinasyon Kurulu toplantısının önemli olduğunu, Manisa Büyükşehir Belediyesinin en az genel sekreter seviyesinde olmak üzere diğer kurul üyelerinin de en üst düzeyde katılmasının gereğini vurguladı.

Vali Bektaş’ın konuşmasının ardından yatırımcı kuruluşların II. Dönem raporları hakkında kurul üyelerini bilgilendiren Akar, “İlimizde 357 kamu yatırım projesinin bulunduğu ve bunların toplam tutarının 4 milyar 595 milyon 314 bin TL. olduğu anlaşılmıştır. Projeler için önceki yıllarda 842 milyon 552 bin TL. harcama yapıldığı, 2014 yılı için bu projelere toplam 431 milyon 88 bin TL. ödenek ayrıldığı görülmüştür. II. Dönem sonu itibariyle 182 milyon 450 bin TL. harcama yapılarak yüzde 42 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu projelerin 45’inin tamamlandığı, 207’sinin devam etmekte olduğu, 45’inin ihale aşamasına getirildiği ve 60 projeye ise henüz başlanılamadığı görülmüştür” dedi.

Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, devam eden Sabuncubeli Tüneli’yle ilgili bilgi verdi. Manisa’nın İzmir’le bağlantısını sağlayan ve yaklaşık 580 rakımdan geçen Sabuncubeli Tüneli’nde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Uraloğlu, “580 rakımı belki tek başına bir şey ifade etmez ama coğrafi konumu gereği buralar Spil Dağı’ndan sonra ilk karın yağdığı bölgelerdir. Bu durum trafiği olumsuz etkiliyor. Burada 14 tane viraj var. Burasıyla ilgili 4 bin 70 metre uzunluğunda bir proje yaptık. Çift tüp tünel projelendirdik. Yap-işlet-devret modeliyle burayı yapıyoruz. Hem Manisa, hem de İzmir tarafında çalışmalar devam ediyor. Bugün itibariyle bin 180, bin 190 metrelik tünel delme çalışmalarını bitirdik. Bir sıkıntı olmazsa 2016 yılında tüneli bitirmiş olacağız” diye konuştu.

Vali Bektaş; “jeotermal suyu geri basmamak santral işletenin menfaatine aykırıdır”

MTA İzmir Bölge Müdürü Murat Topaloğlu da kurum çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali Bektaş son günlerde kamuoyunda jeotermal kuyulardan çıkan sıcak suların enerji üretiminde kullanıldıktan sonra çıkarıldığı derinliğe yeniden bırakılmayıp çevreye salınmasının çevreye zarar vereceği endişesi bulunduğunu belirterek bununla ilgili konuyu araştırdığını söyledi.

Vali Bektaş, “Jeotermal enerji kaynaklı bir santral çalıştıracaksanız yeraltından çıkarılan suyu geriye basmak zorundasınız. Yoksa elde ettiğiniz basıncının sürekliliğini sağlayamazsınız. Dolayısıyla çıkardıkları suyu reenjekte etmezlerse, yani geriye basmazlarsa doğacak çevre felaketi ile nasıl baş ederiz gibi kamuoyunda bir kısım tereddütler dolaşıyor. Bunların bilimsel bir mantığı yok. Çıkardığı suyu geriye basmazsa bir daha su çıkaramaz, çıkaracak su bulamaz, çıkaracak basınç bulamaz. Suyu geri basmamak santral işletenin menfaatine aykırıdır” dedi.

Topaloğlu da, “Yenilenebilir enerji denmesindeki sebep bu. Suyu hiç zayi etmeden, bir kaç derece soğumasıyla tekrar yeraltına gönderiliyor. Tekrar ısınarak tekrar üretim yapılıyor ve bu dönüşüm devam ediyor. Sadece reenjeksiyonlar değil, yeni kuyular açılırken bile kuyuların mesafeleri de denetleniyor. Bu da Maden İşleri Genel Müdürlüğü MİGEM veya Valilik tarafından MTA’ya denetlettiriliyor. Ölçümler yapılıyor eğer uygun görülürse kuyuların açılmasına müsaade ediliyor” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 10:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4