ÖZ 'SOMA DEVLET HASTANESİ YARIM KALDI'

ÖZ 'SOMA DEVLET HASTANESİ YARIM KALDI'
sakine_oz_soma_03

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, “Soma'da yaralar sarılmayı beklerken, madencilerin yaşadığı iş kazaları için kurulacağı söylenen tam teşekküllü yanık tedavi merkezi ve ortopedi servisini içeren yeni devlet hastanesi binası müteahhit firmanın iflası nedeniyle yarım kaldı” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Soma'da madenciler için tam donanımlı yanık tedavi ve ortopedi merkezi olmadığını Nisan ayında gündeme getirmiş ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nu maden kazaları sonrası müdahale için uyarmıştı. Mayıs ayındaki maden faciası sonrası yanık tedavi merkezi ve tam donanımlı ortopedi servisinin önemi iyice ortaya çıktı.

Sakine Öz, uyarılarının dikkate alınmadığını Nisan ayında söylemiş ve facia sonrasında yeni hastane binasının acilen bitirilmesi gerektiğini savunmuştu. Hastane de firmanın iflası nedeniyle yarım kaldığı iddia edilirken, CHP Milletvekili Öz, 3 ayı geçmesine rağmen yanık tedavi merkezi soru önergesine cevap gelmediği gibi, inşaatın geleceğine ilişkin sorular biriktiğini bildirdi.

CHP Milletvekili Öz, yeni soru önergesiyle Soma Devlet Hastanesi'nin geleceğini sordu, işçilerin alacaklarını şu sorularla gündeme getirdi.

Öz "13 Nisan 2014 tarihinde, Soma'daki bir madende yaşanan dinamit patlaması sonucunda bedeninde yanıklar oluşan madencimiz Dursun Ç.’nin tedavisi, Soma’da tam teşekküllü bir yanık tedavisi olmadığı için Kocaeli’de gerçekleşmiştir. 15 Nisan tarihindeki soru önergemle, Soma’da yanık tedavi merkezinin acilen yapılması gerektiğini belirtmiş ve planlanan yeni hastane inşaatının ne zaman hizmete açılacağını, hastanede bir yanık tedavi merkezinin kurulup kurulmayacağını, yanık şikâyetiyle başvuran hastalardan, farklı illere sevk sayısını sormuştum. Ayrıca, mevcut ortopedi servisinin ise, iş kazaları sonucundaki hastalıkları yeterince karşılayamadığı, uzuv yaralanma ve kopmalarına karşı diğer illere sıklıkla hasta sevki yaşandığı bilinmektedir.

Soru önergemin üzerinden henüz bir ay geçmeden, Soma-Eynez’de yaşanan maden faciasının ardından yaşanan tıbbi müdahale süreci, Soma’da tam teşekküllü bir yanık tedavi merkezinin olmayışı sorununu ortaya koymuştur.

Facianın üzerinden iki ayı aşkın süre geçmesine karşın, Soma’da özellikle madenlerde yaşanan yanık vakalarıyla ilgilenecek tam teşekküllü bir birim kurulmamış, inşaat halindeki yeni hastanenin müteahhit firmasının iflas ettiği iddiasıyla hastane binasının bitirilemediği açıklanmıştır.

Hastane ihale sürecine kaç firma başvurmuş, ihale ne kadar bedelle verilmiştir?

Bakanlığınızın yetkili birimleri ve diğer kamu kurum kuruluşları ile müteahhit firma arasındaki sözleşmenin son durumu nedir; kamunun alacak ve borcu nedir?

Hastane inşaatı hangi yollarla tamamlanacaktır?

TOKİ, yarım kalan inşaat sonrasında ihaleye çıkacak mıdır; ihalenin kapsamı ve usulü ne olacaktır?

İnşaat çalışanlarının ne kadar alacağı birikmiştir, ödemeler ne zaman yapılacaktır?

Soma Devlet Hastanesi binası inşaatında gelinen aşama nedir, hastane ne zaman hizmete açılacaktır?

Yeni hastanede tam teşekküllü yanık tedavi ve ortopedi merkezleri kurulacak mıdır?”

 
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2014, 09:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4