YUNUSEMRE ECDADIYLA BULUŞTU

YUNUSEMRE ECDADIYLA BULUŞTU
banner43
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi'nin , "Geleceğimizin güçlenmesi ve daha bilinçli bir şekilde geleceğimize sahip çıkmamız için, geçmişimizi iyi öğrenmeliyiz" direktifleri doğrultusunda başlatılan 'Yunusemre Belediyesi Halkını Ecdadına Taşıyor' projesi kapsamında bu hafta Aynı Ali Mahallesi sakinleri Ecdadıyla buluştu.

Yunusemre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve her hafta başka bir mahallenin ecdadıyla buluşmasını sağlayan 'Yunusemre Belediyesi Halkını Ecdadına Taşıyor' projesi kapsamında bu hafta Çanakkale'ye Aynı Ali Mahallesi'nden iki otobüs vatandaş götürüldü.

Her iki otobüste yer alan vatandaşlara ayrı ayrı birer rehber eşliğinde Çanakkale Destanı'nı yazan kahramanlarımızın vatan için yaşadıkları ve çektikleri sıkıntılar anlatıldı. Vatandaşlar, rehber eşliğinde anlatılan savaş anları karşısında kimi zaman gözyaşlarını tutamayarak, duygu dolu anlar yaşadı.

"ÇANAKKALE'Yİ GÖRMEYEN YUNUSEMRELİ KALMAYACAK"

'Yunusemre Belediyesi Halkını Ecdadına Taşıyor' projesi'nin devam edeceğini belirten Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, "Yunusemre İlçesi sınırları içerisinde oturan vatandaşlarımızdan Çanakkale'yi görmeyen kalmayacak. İlçemize bağlı bulunan 89 mahallemiz her hafta bir mahallemiz olacak şekilde organize edilecek. Mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız tek tek Çanakkale'ye götürelecek. Bu toprakların hiç de kolay kazanılmadığını, gerçekleştirecekleri Çanakkale turlarıyla daha iyi anlayacaklarına inanıyorum. Her santiminde bir şehit yatan, her zerresi şehit kanlarıyla sulanmış, şanlı bir yerdir Çanakkale. Bu nedenle bu tür sosyal ve kültürel etkinliklerimiz devam edecek" dedi.

ÇANAKKALE'Yİ KARIŞ KARIŞ DOLAŞTILAR

Gerçekleştirilen proje kapsamında Çanakkale'yi ilk kez ziyaret etme fırsatı bulan vatandaşlar, rehber eşliğinde Çanakkale'yi karış karış gezme ve Şanlı tarihimiz hakkında geniş bilgi edinme şansını yakaladılar. İlk olarak Çanakke Şehitliği'ni güney kısmından ziyaret etmeye başlayan vatandaşlar, Namazgah Bakı Terası, Namazgah Tabyası ve Müzesi, Namazgah Sine-vizyon, Rumeli Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Topu, Koca Seyit Anıtı, Rumeli Mecidiye Şehitliği, Soğanlıdere Yeni Şehitliği, Soğanlıdere Sargı Yeri Şehitliği, Gerçek Şehitlik, Şahindere Şüheda Kabristanlığı, Alçıtepe Tarihe Saygı Geçidi, Çanakkale Şehitler Abidesi, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri, Mustafa Kemal Anıtı, Avustralyalı Annelere Yazılan Mektup, Çanakkale Savaşı Rölyefi, Osmanlı Topları, Fransız Mezarlığı, Kanlı Dere, 57. Alay Şehitliği ve Kesikdere Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Arıburnu Yarları, Kılıçbayırı, Mehmetçik Parkı ve Kitabeler, Restore Edilmiş Siperler, Conkbayırı, Atatürk Anıtı, Yeni Zelanda Anıtı, Türk Siperleri, Atatürk’ün Saatinden Vurulduğu Yer, Atatürk‘ün Gözetleme Yeri, Nazif Çakmak Şehitliği, Kemalyeri ve Kitabesi'ni ziyaret ettiler.

BAŞKAN ÇERÇİ'YE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR ETTİLER

Düzenlenen geziden oldukça memnun olan vatandaşlar, "Bu denli önemli bir organizasyonu gerçekleştirdiği için Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Çerçi'ye gönülden teşekkür ediyoruz. Bizim birlik ve beraberliğimiz açısından bu tür organizasyonların önemini biliyoruz. Özellikle de Çanakkale gibi her Türk vatandaşın özellikle görmesi gereken bir yeri, Başkanımız sayesinde görmek ve rehber eşliğinde de gerekli bilgileri ve orda yaşanan olayları bire bir yaşıyormuş gibi anlatmaları bizi çok etkiledi. Bu tür organizasyonların devam etmesini diliyoruz." dediler.

Düzenlenen gezinin sona ermesinin ardından tura katılan vatandaşlara Yunusemre Belediyesi adına hediyeler takdim edildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 12:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4