AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Serkan Baş; "Turgutlu halkının deprem yardımları nerede"

AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Serkan Baş, 24 Ocak'ta yaşadığımız Elazığ depremi sonrasında Turgutlu Belediyesi tarafından düzenlenen kampanyada toplanan yardımların AFAD'a ulaştırılmadığını belirtti.

AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Serkan Baş; "Turgutlu halkının deprem yardımları nerede"

Turgutlulu vatandaşların milli şuur ve bilinçle depremzedelere teslim edilmek üzere Kaymakamlık aracılığıyla gönderdiği ancak Belediye Başkanının talimatıyla giden yardım malzemelerinin CHP'li bir milletvekilinin deposuna indirildiğini tespit ettiklerini belirten AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Serkan Baş, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın'a sorular yöneltti.

'Çetin Akın, Hemşehrilerimizin Yardımseverliğini Suistimal Etmiştir'

24 Ocak tarihinde Elazığ'da yaşanan deprem sonrasında, ülke olarak hep birlikte zor zamanlarda olduğu gibi Elazığ depreminde zarar görenlerin yardıma koşulduğunu belirten AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Serkan Baş, "Ancak şu günlerde öğrendiğimiz üzere ilçemizde toplanan yardımların Belediye başkanı Çetin Akın tarafından depremzedelere ulaştırılmayarak büyük bir suistimale imza atıldığını öğrenmiş bulunmaktayız" dedi.

'Deprem Yardımları İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılmamı'

Turgutlulu hemşerilerimizin hiçbir siyasi amaç gütmeden belediye tarafından hazırlanan tırlara yüklenen yardımlarının Elazığ ilindeki AFAD Koordinasyon merkezine teslim edilmediği konusunda ciddi bilgilere sahip olduklarını belirten İlçe Başkanı Baş "Kamuyu tarafından bilindiği üzere İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, ülke genelinde yardımseverler tarafından depremzede vatandaşlarımıza gönderilen yardımları AFAD bünyesinde resmi kanaldan toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının sağlanması, bu konuda herhangi bir kamu kurumunun yada vatandaşların bireysel hareket etmeksizin bir koordinasyon dahilinde yapılmasını emretmiştir. İlçemizde de Ak Parti İlçe Teşkilatı başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlarımızın Kaymakamlığımızın ve Turgutlu Belediyesinin organize ettiği yardım tırlarına malzemeleri teslim etmişlerdir. Burada hiç kimse siyasi bir amaç ve fayda gözetmemiştir. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın tarafından yardım tırlarının deprem bölgesine ulaştırılması ve lojistik işlerinin üstlendiği beyan edilmiştir. Belediye Başkanı Çetin Akın, yardım tırlarının içerisindeki malzemeleri AFAD‘a teslimini değil de Elazığ’da özel bir şahsa ait olan şirketin deposuna malzemelerin teslim edilmesi talimatını vermiştir. Bu yardımların depremzedelere ulaştığı konusunda ciddi şüpheler mevcuttur. Bu yardımlar Elazığ’da kime ait depoya teslim edilmiş, teslim edilen malzemeler sayılmış mıdır? Bu malzemeler depremzedelere eğer teslim edildiyse hangi organizasyon adı altında yada kim tarafından temin edildiğini beyan edilerek dağıtılmıştır. Bu ve benzeri birçok muallak bulunmakla birlikte, aldığımız ve ileriki süreçte beyan edeceğimiz çok ciddi suiistimal ve belirsizlik ortamına dair delillerimiz mevcuttur" dedi.

Turgutlulu vatandaşların yardım malzemeleri Cumhuriyet Halk Partisi adına mı yoksa Turgutlu Halkı adına mı dağıtıldı diye soran İlçe Başkanı Baş, "Turgutlulu vatandaşlarımızın kendilerinden artırarak milli şuur ve bilinçle depremzedelere teslim edilmek üzere Kaymakamlık aracılığıyla gönderdiği ancak Belediye Başkanının talimatıyla giden malzemeler bir CHP milletvekilinin deposuna mı indirilmiştir? Depodan sonra malzemeler ne yapılmıştır? Bu malzemeler dağıtılırken Cumhuriyet Halk Partisi adına mı yoksa Turgutlu Halkı adına mı dağıtılmıştır? hangi şartlarda teslim edilmiş neden AFAD ekiplerine teslim edilmemiştir? ve akıbeti ne olmuştur?" dedi.

Belediyelerin kamu kurumu olarak sorumlu oldukları ve bağlı oldukları kurumun İçişleri Bakanlığı olduğunu hatırlatan AK Parti Turgutlu İlçe Başkanı Serkan Baş "İçişleri Bakanlığının talimatına rağmen resmi bir kurum olan Turgutlu Belediyesi Başkanı Çetin Akın, hangi düşünce, fikir ya da talimat ile bağlı bulunduğu İçişleri Bakanlığının talimatlarına aykırı hareket etmiştir" diyerek başkan Akın'a şu soruları yöneltti.

Hangi amaçla ülke genelindeki deprem yardım organizasyonuna aykırı bir şekilde Elazığ’da şahsi bir depoya yardımlar gönderilmiştir?

Turgutlu halkının yardımını taşıyan tırlar Elazığ’a yaklaştığında tırlar üzerindeki Turgutlu İlçesi Yardım kampanyasını belirtir pankartları sökme talimatı neden verilmiştir?

Gizlenmek istenen nedir?

Tırlar üzerinde “Turgutlu İlçesi Yardımları" yazmasının zararı nedir?

Tırları normal Elazığ giriş güzergahını değiştirmek istediniz m? Neden? Şehre girilmesi yasak değilken amacınız neydi?

Deprem sonrasında HDP tarafından organize edilen devlet eliyle uyardım kampanyalarına aykırı bir şekilde davranma durumu ile bir alakası var mıdır?

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4