BAKIRLIOĞLU; ESNAF SOSYAL GÜVENCESİ OLMADAN YAŞIYOR

Manisa Akhisar ilçesinde pazar yeri ziyareti yapan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Bağ-Kur prim borcunu yatıramayan esnafın sosyal güvencesi olamadan yaşamak zorunda kaldığını belirtti. 

BAKIRLIOĞLU; ESNAF SOSYAL GÜVENCESİ OLMADAN YAŞIYOR


CHP Milletvekili Bakırlıoğlu Akhisar pazar yerinde esnafı ve pazar alışverişine gelen vatandaşı dinledi.
Vatandaş Pahalılıktan, Esnaf Para Kazanamamaktan Dertli
Pazar ziyaretinde Bakırlıoğlu’na  CHP Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş, Kadın Kolları Başkanı Fatma Celebci, Gençlik Kolları Başkanı Serkan Kurban ve ilçe yöneticileri eşlik etti. 
Bakırlıoğlu burada yaptığı açıklamada; Vatandaş pahalılıktan, esnaf para kazanamamaktan dertli. 
CHP Milletvekilleri olarak Türkiye’nin dört bir yanında çarşı pazar dolaşıyoruz. Pazardaki mutfaktaki yangını görüyoruz. Emekli, işçi, memur herkes hayat pahalılığından şikayetçi. 
Bağ-Kur primini, vergisini, kredi borcunu ödeyemeyen esnaf, sattıkları ürünlere gelen zamların hepsini etiket fiyatına yansıtmadıklarını belirtiyor. Onlarda biliyor vatandaşın alım gücünün düştüğünü ve bu nedenle ürüne etiket koymaktan çekiniyorlar. 
Esnaf Primlerini Düzenli Ödeyemiyor
4/B kapsamındaki esnaftan prim borcunu ödeyen neredeyse yok gibi. Ödediklerini söyleyenler de hastası ya da küçük çocuğu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanmak için mecburen önce primleri ödediklerini diğer borçları ödeyemediklerini söylüyorlar.
SGK yöneticileri esnafın Bağ-Kur primlerinin ancak % 50’sinin düzenli ödendiğini zaman zaman düzenli ödeme oranının % 40’a düştüğünü borç yapılandırma yasaları görüşmelerinde sık sık dile getiriyorlar. Yani esnafın yarısından fazlası SGK primlerini düzenli ödeyemiyor. Borçlarını ödeyemeyen esnaf sosyal güvenlik sistemi dışında kalıyor. 
Pandemi döneminde esnafın vergi, prim ve kredi borçlarının ötelenmiş olması sorunu çözmedi. Her ay ödenmesi gereken borçları faiziyle birlikte sürekli artmakta. 
Borç olduğu için esnaf sosyal güvenlik sistemi dışına çıkarılıyor. Sağlık hizmetinden 
Bu yüzden Mayıs ayında çıkarılan son yapılandırma yasasına 2 milyonun üzerinde başvuru yapılmış ve 100 milyardan fazla borç yapılandırılmış. 
Esnafa Özel Yasa Çıkarılmalı!
Esnaf ülkemizin iktisadi ve toplumsal yaşamının temel taşlarından birisi. Tüm sıkıntılara rağmen esnaf dükkanını, pazar tezgahını açıyor. Ama onlarında artık dayanacak gücü kalmadı. 
Esnafa sahip çıkılmalı ve varlığını sürdürmesi için koruyucu tedbirler alınmalı ifadelerine yer verdi.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4