Başevirgen, Bakan Pakdemirli'ye Şarbon Hastalığı Taşıyan Hayvanları Sordu

Milletvekili Bekir Başevirgen, Bakan Pakdemirli'ye Gölbaşı ilçesi Ahiboz mahallesindeki bir işletmeye yönlendirilen 3 bin 959 adet hayvanda şarbon hastalığı olduğu tespit edilen hayvanlarla ilgili soru önergesi sundu.

Başevirgen, Bakan Pakdemirli'ye Şarbon Hastalığı Taşıyan Hayvanları Sordu
banner1

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına soru önergesi sundu.

Türkiye’deki hayvancılığın bitme noktasına getirilmesine bağlı olarak Et ve Süt Kurumu tarafından Brezilya ve İrlanda’dan toplam 6 bin 968 adet büyükbaş hayvan ithal edilmiştir. Gölbaşı ilçesi Ahiboz mahallesindeki bir işletmeye yönlendirilen 3 bin 959 adet hayvanda şarbon hastalığı olduğu tespit edilmiştir.

Bu konu ile ilgili olarak;

  1. Son 1 yıl içinde ithal edilen küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısı kaçtır?
  1. Son 1 yıl içinde her ülke için ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi ülkeden kaç adet hayvan ithal edilmiştir? Bu ithalatlar için her ülkeye ödenen miktar kaç TL’dir?
  1. Son 1 ay içerisinde ithal edilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan her il için ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi ile kaç adet hayvan gönderilmiştir?
  1. Yukarıda bahsedilen ithalat sürecinde ithal edilen hayvanların sağlık kontrolleri yasa ve yönetmelikler gereğince yapılmış mıdır? Sağlık kontrolleri yapılmış ise ithalat sürecinde Şarbon hastalığı tarafınızca biliniyor muydu? Bilinmiyordu ise bu tür ithalat süreçlerinde yapılan sağlık kontrollerinizde herhangi bir değişiklik veya geliştirme yapmayı düşünmekte misiniz? Sağlık kontrollerinde ihmali bulunanlar hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise başlatılması düşünülmekte midir?
  1. Yukarıda bahsi geçen ithalat edilen hayvanlar Türkiye’de hangi gümrük kapısından geçmişlerdir? Gümrük kapısında Şarbon hastalığı taşıyan hayvanların Türkiye’ye girişine izin veren kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise başlatılması düşünülmekte midir?
  1. Gölbaşı tesislerinde şarbon hastalığı çıkan 3.959 hayvan dışında Türkiye’de başka herhangi bir yerde şarbon hastalığına rastlanmış mıdır? Rastlanmış ise bu yerler neresidir? Rastlanmış ise bu hastalığı taşıyan kaç hayvan vardır? Bu konularda neden kamuoyuna bilgi verilmemiştir?
  1. Kurban pazarlarında satılan tüm küçük ve büyükbaş hayvanlar Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliğinin ilgili yönetmeliğince gerekli muayeneden geçirilmiş midir?
  1. Son bir ay içinde deri, akciğer veya barsak şarbonu şüphesi ile sağlık kurumlarına başvuran kaç kişi vardır? Bu kişiler için her il için ayrı ayrı belirtilmek üzere hangi ilden kaç kişi başvurmuştur? Eğer varsa sağlık durumları nedir?
  1. Şarbon hastalığının ortaya çıkması neticesinde mağdur olan kişi veya kurum/kuruluşlar için herhangi bir önlem planınız var mıdır? Var ise bu planın detayları nelerdir? Yok ise bu konuda daha fazla mağduriyet yaşanmaması için önlem almayı düşünmekte misiniz?

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4