Başevirgen "Ekonomik Kriz Her Yerde"

CHP Manisa Milletvekili Başevirgen: “Ekonomik Kriz Her Yerde. Artık Saklayamıyorlar”

Başevirgen "Ekonomik Kriz Her Yerde"
banner43

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre mart sonu itibarıyla batık kredi tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62.1 artışla 106.3 milyar liraya ulaştı. İl bazında en çok artış Manisa’da gerçekleşti. Bu ildeki batık kredi oranı yüzde 3.02’den yüzde 5.45’e çıkması sonucu CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen konuyu Meclis gündemine taşıdı. Verdiği soru önergesinde Manisa’nın tarım ekonomisi ile ön plana çıktığını ve bu batık kredilerin çiftçileri etkileyip etkilemediğini soran Başevirgen konu ile ilgili şunları kaydetti;

            “Ekonomik kriz artık saklanamayacak durumda. Sanayicisi, turizmcisi, çiftçisi, esnafı artık bu krizin etkilerini kaldıramayacak duruma geldiler. Geçtiğimiz günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu birkaç veri açıkladı. Bu açıklanan verilere göre Türkiye geneli batık kredi tutarı, mart sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62.1 artmış durumda. Bu veriler çok ciddi bir ekonomik krizi işaret ediyor. Her ne kadar ekonomik kriz yok gibi davransalar da veriler ortada, vatandaşın durumu ortada. Gıda ürünleri aşırı pahalanmış durumda. Teknolojik ürünler zaten ithalattan dolayı, kur artışından etkilenmekte. Vatandaş bırakın teknolojiyi, kendi karnını zor doyuracak durumda.”

            Önergesinde batık kredisi olan çiftçi sayısını ve kaç çiftçiye haciz işlemi uygulandığını soran Başevirgen açıklamasının devamında çiftçilere dikkati çekti. Başevirgen: “BDDK’nın açıkladığı verilere göre batık kredi oranında en çok artış Manisa’da yaşanmış durumda. Manisa genelinde batık kredi tutarı 1.4 milyar liraya çıkmış durumda. Bu tutar da il genelinde batık kredi oranının yüzde 5.45’e çıkması anlamına geliyor. Manisa tarımsal bir coğrafya. Batık kredilerden ve devamında yapılacak icra işlemlerinden çiftçilerimizi korumalıyız. Daha önceden de defalarca belirttik. Bir kez daha bu vesile ile çağrımızı tekrarlıyoruz. Çiftçilerimizi daha çok desteklemeli ve tarımı eskiden olduğu duruma kavuşturmalıyız. Bu batık kredi durumunda da etkilenen çiftçilerimizi nasıl destekleyeceğiz bunların planlamasını yapmalıyız. Borçlarını yapılandırmalı ve onlara daha çok imkan sunmalıyız. Siz, zaten çok zor koşullarda üretim yapmaya çalışan çiftçilere bir de bu borçlarından dolayı haciz işlemi uygularsanız, o çiftçi nasıl ayakta duracak, nasıl üretim yapacak. Zaten onlar bu borçları üretime devam edebilmek, karnını doyurabilmek için almış. Bununla ilgili çalışmaları takip edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri ile Anayasa’nın 98. maddesi gereğince aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim. 10.06.2019

               Bekir BAŞEVİRGEN

Manisa Milletvekili

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre mart sonu itibarıyla batık kredi tutarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62.1 artışla 106.3 milyar liraya ulaştı. İl bazında ise batık kredi tutarında en çok artış Manisa ilinde yaşanmıştır. Genel olarak tarım ekonomisi ile ön plana çıkan bir şehir olan Manisa’da batık kredi oranı yüzde 3.02’den, yüzde 5.45’e çıkarak 1.4 milyar lira olmuştur.

Bu konu ile ilgili olarak;

1.Son 5 yıllık süreç içerisinde her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere Türkiye genelinde batık kredi oranları nedir?

2. Son 5 yıllık süreç içerisinde her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere Manisa genelinde batık kredi oranları nedir?

3. BDDK’nın açıkladığı son verilere göre Türkiye genelinde batık kredisi olan çiftçi sayısı nedir?

4. BDDK’nın açıkladığı son verilere göre Manisa ili genelinde batık kredisi olan çiftçi sayısı nedir?

5. Türkiye genelinde batık kredisi olan çiftçilerin kaçına bankalar tarafından haciz işlemi uygulanmıştır?

6. Manisa ili genelinde batık kredisi olan çiftçilerin kaçına bankalar tarafından haciz işlemi uygulanmıştır?

7. Bakanlığınız tarafından batık kredisi olan çiftçilerimizin borçlarının yapılandırılması için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise bu çalışmanızın detayları nelerdir?

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4