Başevirgen, Tarımda Havza Modeli'ne Ne Zaman Hayata Geçirilecek

Başevirgen, Tarımda Havza Modeli'ne Ne Zaman Hayata Geçirilecek
banner43

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TBMM Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi sundu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri ile Anayasa’nın 98. maddesi gereğince aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim. 08.05.2019

 Bekir BAŞEVİRGEN

Manisa Milletvekili

2019 yılı itibariyle son 20 yılda Türkiye genelindeki Bakliyat ekim alanları 20 milyon dekardan 7 milyon dekara düşmüş; Bakliyat üretimi ise 2 milyon tondan 1,2 milyon tona gerilemiştir. 1990’lı yıllarda 2 milyon ton üretim, sıfır ithalat ve 750 bin ton ihracat ile küresel ticarette Hindistanın ardından 2. sıraya kadar yükselen Türkiye bugün itibariyle bakliyat ithalatı yapan ülkeler arasında gösterilmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak;

  1. Bakliyat üretimi yapan çiftçilerimizin girdi maliyetlerini azaltmak amacı ile şu anki verilen desteklere ek olarak çiftçilerimize destek sunulması için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise ek olarak sunulacak bu desteklerin hangi kalemlerde verilmesi düşünülmektedir?
  1. Son 1 yıl içerisinde bakliyat üretimi yapan çiftçilerimize ödenen destek miktarı her kalem için ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç TL’dir? Söz konusu destek miktarlarının arttırılması için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise destek miktarlarının kaç TL olması düşünülmektedir?
  1. Son 10 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere her yıl kaç ton ithalat yapılmış ve bu ithalatlara kaç TL ödeme yapılmıştır?
  1. Milli Tarım Politikası oalrak açıkladığınız “Tarımda Havza Modeli”nin ne zaman hayata geçirilmesi düşünülmektedir? “Havza Modeli”nin yanı sıra tarımda üretimin planlı ve sürdürülebilir olması için farklı politikaların oluşturulması düşünülmekte midir?

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4