Baybatur "Dolar’a alternatif ulusal para"

Ekonomik İş Birliği ve Sürdürülebilir Kalkınma konularının ele alındığı Avrasya Meclis Başkanları Toplantısı’na katılan Türkiye-Rusya Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, doların ticarette değişim aracı olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Baybatur "Dolar’a alternatif ulusal para"
banner1

ABD’nin dayatmalarına karşı yeni küresel para birimi oluşması yönünde ciddi çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Baybatur, Türkiye olarak dış ticarette karşılıklı olarak ulusal para kullanılmasını desteklediklerini belirtti.

TBMM, Rusya Devlet Duması ile Güney Kore Meclisi'nin ortak organize ettiği ve 39 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Avrasya Meclis Başkanları Toplantısı Antalya’da yapılıyor. ''Avrasya'da Ekonomik İş Birliği, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma'' konularının ele alındığı Avrasya Meclis Başkanları buluşmasına katılan Türkiye-Rusya Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, toplantıyı değerlendirdi. ABD’nin yürüttüğü ticaret savaşının küresel ölçekte etkilerinin IMF’nin yayınladığı küresel büyüme beklentilerine de yansıdığını aktaran Baybatur, IMF’nin “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nda 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin küresel büyüme beklentilerinin, yükselen riskler nedeniyle yüzde 3,9'dan yüzde 3,7'ye negatif yönde revize edildiğini söyledi. ABD’nin Trump’ın başkan olmasıyla başlayan agresif dış politika ve özellikle Çin, Rusya ve İran’a karşı izlediği politikaların tüm dünya ekonomilerini olumsuz yönde etkilediğini belirten Baybatur, “Tüm bunların yanında, doları silah ve baskı aracı olarak Avrupa ve Asya ülkelerine yönelten ABD, Türkiye’yi de rahip Andrew Brunson üzerinden hedef alarak ekonomik yaptırımlarla dize getirmeye çalışıyor. AK Parti iktidarları döneminde ekonomiye hep özel önem verdik. Türkiye’yi 3,5 kat büyütürken ve zenginleştirirken, bundan milletimizin her kesiminin faydalanmasını sağladık. Yatırım yapan, üreten, ihraç eden, istihdam oluşturan bir ülke olarak, adeta yepyeni bir kalkınma modeli ortaya koyduk. Bugün Suriye’de hassasiyetlerimizi hiçe sayarak bölücü terör örgütü ile iş birliğine giden Amerika, bu olumsuz tavrını ekonomik alana da taşıdı. Hükümetimiz ekonomik saldırılara karşı gerekli tedbirleri aldı, almaya da devam etmektedir. 16 yıldır kurulan kumpasları, karşımıza çıkarılan güçlükleri, oynanan oyunları milletimizle omuz omuza nasıl akamete uğrattıysak, bu ekonomik saldırıları da yine aynı azim ve karalılık boşa çıkartacağız” dedi. Türkiye ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar ve İran’a karşı uygulanan ABD yaptırımlarının bölgede ticaret partneri olan diğer ülkeleri de doğrudan etkilediğini ifade eden Baybatur, “Nitekim IMF raporunda gelişmiş ekonomiler kategorisinde en büyük revizyon AB’nin lokomotif  ülkesi Almanya ile Fransa ekonomilerinde oldu. Gelişmekte olan ülkeler de bu olumsuz tablodan nasibini aldı. Bu bağlamda burada yaptığımız toplantının Türkiye ve ticaret partnerlerinin yanı sıra küresel ekonominin geleceği açısından önemli katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

ABD’nin dayatmalarına karşı pek çok ülkenin şu anda BRICS'e özel para birimi, alternatif bir dünya para birimi gibi yeni küresel para biriminin oluşması yönünde ciddi çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Baybatur, Türkiye olarak dış ticarette karşılıklı olarak ulusal para kullanılmasını desteklediklerini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4