Baybatur, Manisa'nın kurtuluş yıldönümünü kutladı

Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluş günü nedeniyle AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur mesaj yayımladı.

Baybatur, Manisa'nın kurtuluş yıldönümünü kutladı

            AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, “Vatan topraklarının işgali karşısında şanlı bir direniş gösteren Manisa halkı, milli mücadelemizdeki vatanperverlikleri ve kahramanlıklarıyla tarihimizde saygın bir yer edinmiştir” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Türkiye'nin bağımsızlığını ve hürriyetini, Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluşu gibi zaferlere borçlu olduğunu ifade eden Baybatur, mesajında şunları kaydetti:

"27 Mayıs 1919 ile 8 Eylül 1922 tarihleri arasında Yunan işgali altında kalan Manisa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı büyük taarruzla, işgalden kurtarılmıştır. Fahreddin Paşa komutasındaki kolordunun İzmir’e doğru ilerleyişiyle büyük bir korku ve dehşet içersinde Manisa'dan çekilmek zorunda kalan Yunanlılar ve yerli Rumlar kenti ateşe vermiş, günlerce süren yangında tarihin Manisa’ya kazandırdığı büyük kültürel mirasın önemli bir kısmı yok olmuştur. Yangından sonra zor günler geçiren ve sonrasında yeniden imar edilerek, mutlu insanların yaşadığı bir kent olan Manisa, bugün Türkiye’nin toplam sanayi ihracatının %90’ını karşılayan 10 il içerisinde 6.sırada yer alırken, sadece bölgesinde değil ülke çapında da önemli bir yere gelmiştir. Dünya piyasasında adını duyuran teknoloji firmaları, yerleşik sanayi ve kurulan teknoloji geliştirme bölgeleri ile Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Manisa, kuru üzümü, zeytini, pamuğu, kirazı ve domatesi ile de tarımının lider şehirlerinden biri haline gelmiştir. Lidya döneminden günümüze kadar binlerce yıldır birçok uygarlık için önemli bir merkez konumda olan Manisa, tarihi ve doğal güzellikleri, bereketli toprakları, hayvansal üretimi, gelişen sanayisi, sahip olduğu yer altı zenginlikleriyle dünya şehri olma yolunda parlak bir geleceğe doğru yürümektedir. Mücadele yıllarında ortaya konan aynı ruh ve şuurla; Türkiye'yi hedeflediğimiz muasır medeniyetlerin ötesine taşımak bizim tarihimize ve ecdadımıza karşı en büyük görevimizdir. Kahraman ecdadımızın mirası olan bu toprakları uygarca yaşanabilen, marka bir kente dönüştürme azim ve kararlılığı içerisinde olduğumuzu bu anlamlı gün vesilesiyle bir kez daha vurgulamak isterim. Bizlere büyük bir tarihi zafer ve onur bırakan başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimiz boyunca topraklarımızı vatan kılan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, Manisa'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum.''

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4