BİR YIL GEÇTİ, HALA YARALAR SARILMADI

BİR YIL GEÇTİ, HALA YARALAR SARILMADI
banner43
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “13 Mayıs 2014 günü Türkiye “geliyorum” diyen bir facia ile karşı karşıya kaldı. Ülkemizdeki en büyük iş kazasında 301 maden işçimiz şehit oldu.

Soma’da hayatın kömür karasına dönmesinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Bu sürede yüreklerdeki acılar hiç dinmedi. Bir yıl sonra geldiğimiz noktada ölenler öldüğüyle kaldı.

Facialardan ders alınmadığı için, Ermenek’te, Bartın’da, Şırnak’ta, Zonguldak’ta ve Soma’da maden işçileri ölmeye devam etmiş, her gün işçiler iş kazalarında ölmeye devam etmektedir.

Kazanın üzerinden 365 gün geçmesine rağmen sorumlulardan hala hesap sorulmamıştır. Her ne kadar işçi cinayetlerinin tetikçisi Soma Kömürleri A.Ş. olsa da, asıl azmettirici olan TKİ ve Enerji Bakanlığında, bir tek kişiye bile soruşturma açılmamıştır. Bilirkişi raporlarında asli kusurlu bulunanların Mahkemelerde yargılama taleplerine AKP’li bakanlar izin vermemiştir. Siyasi olarak sorumlu olan Bakan’lar hala koltuklarında oturmaktadırlar. Bunlara karşın Mahkemelerde facianın suçu ısrarla ölen işçilere yıkılmaya çalışılmaktadır.

Unutulmasın ki, Hükümetin bu sorumsuzluğu ancak 7 Hazirana kadar sürecektir. Çünkü seçimden sonra CHP iktidarında, şirket yöneticileri ile birlikte alınmayan iş güvenliği tedbirlerine göz yuman, sadece kar hırsı ile üretim zorlamasını görmezden gelen, ticaret-siyaset-bürokrat işbirliği içindeki herkes yargı önünde hesap vereceklerdir.

Ayrıca Soma’nın yaraları elbirliği ile sarılacaktır. Bölgede bulunan toplumun her kesimi bir araya gelip çözüm üreteceğiz. Çünkü Türkiye’nin enerji ihtiyacı için kömür üretimine devam etmek zorundayız. Madenlerde işyerlerinde gerekli teknolojik yatırımlar yapılarak iş güvenliği tedbirleri tam olarak alınmalı ve bir tek işçimizin bile burnu kanamadan üretim yapılmalıdır.

Facianın 1. yılında maden şehitlerimizi rahmetle anıyor acılı ailelerimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

“SOMA’YI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 14:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4