CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Turgutlu'da

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Turgutlu'da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak açıklamalar yaptı.

İlk ziyaretini Turgutlu Belediyesine gerçekleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, belediye başkanı Çetin Akın, belediye başkan yardımcıları, CHP’li meclis üyeleri ve esnaf odası başkanlarıyla bir araya geldi.

Belediye başkanı Çetin Akın: "9 aylık süreçte sahada söz verdiğimiz projeleri hayata geçirmek için çalışıyoruz ve hayata geçirdiğimiz projeler. Sosyal ve şeffaf belediyecilik dedik, şeffaflık konusunda meclislerimiz, ihalelerimiz canlı yayınlanıyor.Böylelikle Turgutlu halkı hem yaptığımız işlerden haberdar olacak, hemde kafasında ki soru işaretleri kalkacak. Temizlik İşleri ve taş döşeme ihalelerini yaptık, geçen döneme göre çok daha ekonomik, tasarruf ettiren rakamlarla ihalemizi gerçekleştirdik. Sosyal belediyecilik anlamında ilçe belediyelerinin cesaret edemediğini yaptık ve dershanemizi kurduk. CHP’nin bulunduğu kiraladık, katları sosyal alanlar, kurslar için kullanıyoruz, son katını da +1 Kafe olarak kullanacağız. Orada faaliyetlerimiz başladı, sosyal medyada bazı eleştirile alıyorum, belediye neden 7’nci ve 8’nci katını boş tutuyor diye. O katlarda daha önce çalışmayan kent konseyimiz faaliyetlerini sürdürecek, Şehitler ve Gaziler derneklerimiz bu bölgeye geçecek. Bir katını da belediyemizde kendi aramızda toplantı yapabilecek alanımız yoktu, orayı buna uygun hale getireceğiz. Turgutlu Belediyesi geçen yıl 550 bin TL asansör bakım parası ödemiş, biz ne yaptık, fiziki şartları daha iyi olan eski belediye binamızda nikah işlerimi yapmaya başladık ve 70 bin kişi artık o asansörü kullanmıyor. Para harcadık diyenlere sesleniyorum, tasarruf ediyoruz. Gece 12’ye kadar kurslardan dolayı açık kalan bir belediye vardı ve burası resmi bir kurum, kontrol etmek zorlaşıyordu. Kursların daha sağlıklı verilebilmesi adına böyle bir yol izledik. Artık belediyenin çarkları dönmeye başlıyor, 9 aylık süreçte belediyeye ait bir yer satmadım. Hiç kredi kullanmadım, esnafımıza vadesi geçmiş borcumuz kalmadı”dedi.

Turgutlu Belediyesi’ndeki ziyaretinde meclis salonunda basın açıklamasında bulunan Özel, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteler günü olması dolayısıyla salonda bulunan gazetecilerin günlerini kutlayıp “Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü. Bugün onları en rahat ettirmemiz gereken gün ama Türkiye’de çalışan gazeteciler rahat edemiyorlar. Çünkü Türkiye basın özgürlüğü endeskinde, dünyada 157’nci sırada. Arkasındaki ülkelerin ismini kimsenin bilmesi, ya da haritada yerini bulması mümkün değil. Önünde neredeyse diktatörlükle yönetilen ülkeler var. Türkiye onlardan basın özgürlüğü konusunda daha geri sırada. Tutuklu basın mensuplarıyla, gazeteci sayısıyla, yargılanan gazeteci sayısıyla, son bir yılda işsiz kalan gazeteci sayısıyla. Her 4 gazeteciden 1 tanesinin işini kaybettiği bir yılı geride bıraktık. Korkunç bir süreç yaşanıyor” dedi.

Özel ‘Bilgi Teknoloji Kurumu Wikipedia’nın erişim engelini kaldırmadı’

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia internet sitesine erişimin engellenmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermesine rağmen sitenin halen yayına açılmaması konusuna değinen ÖzelCHP Grup başkanvekili Özgür Özel “Halkın haber alma özgürlüğü açısındanda kötü durumdayız. Bugün 15’nci günü Wikipedia, dünyada en çok bilgiye başvurulan özgür, ücretsiz kaynak Wikipedia ansiklopedisi. Bugün arama motorlarında bir şey yaptığınızda bütün dünyada oraya gidiyorsunuz. Türkiye’de de vardı, çok iyi iş görüyordu. Bugün ilk birkaç satırını görüyorsunuz, bastığınızda ise erişim engeli var. Anayasa mahkemesi bunu 15 gün önce bir hak ihlali olarak, halkın bilgiye erişim hakkının ihlali olarak değerlendirdi. Ama halen daha Bilgi Teknoloji Kurumu Wikipedia’nın erişim engelini kaldırmadı. Hukuk tanımaz ülkenin en üst mahkemesini dahi dikkate almayan bir yürütme anlayışıyla karşı karşıyayız. Maalesef Türkiye’de majestenin yargısı var. Majestenin kurumu var. Bir demokrasi kurumu, bağımısz yargı söz konusu değil. Bütün baskılara rağmen Anayasa mahkemesi ki yapısı gereği birazcık son dönemde özgürlüklerden yana söz söylemeye başlayan Anayasa mahkemesinin kararlarını da uygulayanlar yok”

Özel ‘AK Parti siyaseten ikiz doğuruyor’

Özel “Bundan birkaç yıl önce Türkiye’de parti devlet eleştirileri başlamıştı. Yani bir siyasi partinin üyesi olmayanların iş bulamadığı, tayin olamadığı, ihale alamadığı herşeyin iktidar partisinin ilçe ve il başkanlıklarının verdiği listelerin geçerli olduğu. Bunu Türkiye’de yaşadı, Manisa’da yaşadı. Biz de diyorduk ki devleti riyakatle yönetmek lazım, parti devleti anlayışı doğru değil. Bundan 3-4 yıl önce Adalet ve Kalkınma Partisi’nden itirazlar geliyordu. Bugünde geliyor. Ama arada bir fark var o zaman diyorlardı ki haksızlık etmeyin canım zamanında CHP’de tek başına iktidardaydı, tek parti dönemi vardı. Kurtuluş savaşı ve sonrasını söylüyorlar. Büyük Kurtuluş savaşından çıkıldı. Ülkenin tek adam rejiminden 23 Nisan 1920’de bir demokrasi parlemantosuna kavuşturduk. 1946’da çok partili rejime, 27 Mayıs 1950’de iktidarın el değiştirmesine kadar bir çok partili seçime ve çok yarışlı seçime geçildi.  Onlar o dönemi hatırlartıp itiraz ediyorlardı. Bugünde AK Parti içerisinde parti devleti lafına itirazlar var ama başka türlü var. Parti devleti olsay devleti bir parti yönetirdi. Bizimkisi artık aile devleti. Aile yönetiyor, artık partininde hükmü kalmadı. Uçakta AK Parti’lilerle otururken, uçak yerden kimse konuşmuyor ama tekerler havalanınca nasıl artık cep telefonları dinlenmiyor, birazda uçak yukarıya yakın olunca vicdanlar biraz daha çalışıyor, Allah’a daha yakınız diye düşünüyorlar. Yukarıya doğru çıktıkça yerden yüksekdikçe orada diyorlarki, en çok duyduğumuz söz genelde bizde rahatsız. Bu sözü AK Partililerin kahvelerinde duyarsınız, bu sözü AK Partililerin sohbetlerinde duyarsınız, AK Parti’nin milletvekillerinden ve yöneticilerindende en çok duyulan söz bizde rahatsız. AK Parti’nin içerisinde bugünlerde doğun sancıları yaşanıyor. AK Parti siyaseten ikiz doğuruyor. Kendi içinden iki parti çıktı. geçmişte CHP’de genel başkana rakip çıkmasını bir zafiyet olarak gösterenlerde, önceki genel başkanları bir parti kurdu. İlk Cumhurbaşkanları başka bir parti kurdu. Yani onlar 3 kişiydiler şimdi 3 tane partileri var" dedi.

CHP Grup başkanvekili Özgür Özel, Turgutlu Belediyesine yaptığı ziyaret sonrasında partisinin Turgutlu İlçe Başkanlığı görevine seçilen Hüseyin Oğuz ve yönetimini ziyaret etti. Grup başkanvekili Özel’e Manisa Milletvekilleri Bekir Başevirgen ve Ahmet Vehbi Bakıroğlu, Turgutlu Belediye başkanı Çetin Akın, belediye başkan yardımcıları ve partililer eşlik etti.

Kaynak: Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4