CHP İlçe Başkanı Çilel'den 95. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

CHP HALK PARTİSİ TURGUTLU İLÇE BAŞKANI YAKUP ÇİLEL’İN CHP’NİN 95. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ AÇIKLAMASI

CHP İlçe Başkanı Çilel'den 95. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı
banner43

CHP İlçe başkanı Yakup Çilel, partisinin 95. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı.

Çilel "Özgürlük ve bağımsızlığa olan aşkımız bugün de 30 Ağustos 1922 günündeki kadar canlıdır. Bu ülkenin bütün yurttaşları eşit haklara sahip olarak yaşayacak, adalet hâkim olacak ve iktidar da halka saygı duyarak, halka hesap vererek görevini yerine getirecektir. Bağımsızlığın ve özgürlüğün teminatı adalettir. “Ya istiklal ya ölüm!” diyen ruh, adalet mücadelesinin daimi ateşidir.

CHP, dünyanın en eski, en köklü partilerinden biri ve önde gelenidir. Bu partinin özelliği, yıkılan imparatorluk üzerinde çağdaş değerlerle uyumlu bir Cumhuriyeti kurmasıdır. Yine bir başka özelliği, Türkiye’yi bir süre sonra kendi isteği ve iradesiyle çok partili demokrasi hayatına geçirmesidir.

Başka bir özelliği, dar gelirlilerin, emeğiyle geçinenlerin haklarını savunan sosyal demokrat düşünceyi Türkiye’ye taşımasıdır. Dar gelirlilerin, emek dünyasının birçok haklarının ilk adımlarını CHP atmıştır. Grevli, toplu sözleşmeli çalışma yaşamının bizde hayata geçmesini sağlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine uygun olarak uygar dünyanın bir parçası olma yolundaki adımları hayata geçiren de CHP’dir. 1963’te, İsmet İnönü tarafından imzalanan o zamanki adıyla Ankara Anlaşması ile uygar dünyanın içinde ve parçası olma kararlılığı bir kez daha vurgulanmıştır.

Günümüzde geniş yığınların desteği ve gözünü çevirdiği CHP, bu özelliklerinin yanı sıra hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, adalet, kadın erkek eşitliği, çağdaş eğitim, laiklik ve demokrasiyi ısrarla savunmaya devam etmektedir. Hukukun üstünlüğü ve adalet ihtiyacını somut olarak ortaya koymaktadır. Aslında geriye dönersek bu kavramlarda hep CHP’nin büyük katkıları söz konusudur. Çünkü Anayasa Mahkemesi kavramını da ilk kez telaffuz eden parti CHP’dir.

Bağımsızlık, parlamenter çok partili demokrasi, sosyal demokrasi, uygar dünyanın parçası olma özelliklerinin yanı sıra tutarlı ve kararlı dış politika tavrı ve Türkiye’nin çıkarlarını koruma yaklaşımını getiren de CHP’dir. Lozan’dan Kıbrıs’a kadar bunu açık olarak görebiliriz. Bütün dünyanın gözü önünde bu kararlılık sergilenmiştir."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4