CHP’li Bakırlıoğlu Madencileri Yalnız Bırakmıyor

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Soma’da Eynez açık kömür ocağının özelleştirilmesine karşı direnen madencileri ziyaret etti. 

CHP’li Bakırlıoğlu Madencileri Yalnız Bırakmıyor


Manisa Soma’da Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi bünyesinde, blutv izle, linyit kömür çıkarılan Eynez’deki açık ocak bölgesinin bir bölümü ihale yapılmaksızın özelleştirildi. Çalıştıkları maden ocaklarının özelleştirilmesine tepki gösteren maden işçileri eylem başlattı.
Ankara’ya yürüyüşe geçen madenciler, Kırkağaç Çamlık mevkiinde polis ve jandarma tarafından durdurulmuş ve eylemlerine burada devam etme kararı aldılar. 
Seçildiği günden bu yana madencilere verdiği destekle bilinen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, İyi Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz, CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, Kırkağaç İlçe Başkanı Özcan Kaçar ile birlikte işçileri ziyaret ederek sendika yöneticileri ve işçilerden gelişmeler hakkında bilgi aldı. 
14 gündür eylemlerine Kırkağaç Çamlık’ta devam eden madenciler özelleştirme kararı kaldırılana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler. 
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkan Vekili Selçuk Metin, pazartesi günü yetkililerle görüştüklerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı ve TKİ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan ile yapılan görüşmelerden henüz olumlu bir sonuç çıkmadığını belirterek, 17 yıldır çalışma yaptığımız sahamızın iki kenarı bölünerek alt şirket olan Yeni Anadolu Madencilik şirketine devredildiğini, çalışma alanımızın peşkeş çekilmesini kabul etmiyoruz, bu karar geri alınmadan da mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz dedi.
Direnişteki işçileri dinleyen CHP’li Bakırlıoğlu; madenlerin özelleştirilmesine karşı olduklarını vurgulayarak, Soma’nın bunun acısını çok çektiğini 301 madencinin hayattan koparıldığını hatırlattı. 
Direnişteki işçileri üçüncü defa işçileri ziyaret eden Bakırlıoğlu konuşmasında; Aldığımız bilgilere göre Eynez açık ocağı madencili açısında riskli bir bölge, daha önce 301 madencimizi kaybettiğimiz yeraltı ocağının üstü. Heyelan riski var. Deneyim ve uzmanlık gerektiren bu alanın özelleştirilmesi ile yeni facialar yaşanmasından endişe ediyoruz. 
Kaldı ki, 17 yıldır TKİ burada hazırlık çalışması yapıyor. Dekapajı bitmiş kömüre ulaşılmış. Kömür çıkarılacağı zaman özelleştirme kararı alınmasının tek açıklaması var. Peşkeş çekme…
AKP giderayak ne var ne yok yandaşlara peşkeş çekmek için çaba gösteriyor ifadelerine yer verdi. 
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4