CHP’li Başevirgen “Bu İhaleden Vazgeçin!”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen jeotermal santraller ile ilgili meclis genel kurulunda konuştu

CHP’li Başevirgen “Bu İhaleden Vazgeçin!”
banner1

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, Alaşehir, Salihli ve Sarıgöl’ün yanı sıra Manisa’nın birçok yerinde kurulması planlanan jeotermal santraller ile ilgili meclis genel kurulunda konuştu.

Başevirgen, “Manisa’ da Alaşehir, Salihli ve Sarıgöl’de doğa katliamı yaşanmaya devam ediyor. Buradan defalarca dile getirdiğimiz jeotermal enerji santralleri sorunumuz hala görmezden geliniyor. Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yeni bir ihale düzenliyor. Manisa’da birçok ilçede yüz binlerce dönüm arazide jeotermal kuyu açılacak. “ dedi.

“Bölge halkında hastalık görülme sıklığı arttı!”

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu rapora göre jeotermal faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği alanlarda arsenik başta olmak üzere birçok zararlı metale rastlandığını ve  yer altı sularının zehir saçar hale geldiğini belirten Başevirgen, bölge halkında kanser başta olmak üzere birçok hastalığın görülme sıklığının arttığını ifade etti.

“Bu ihaleden vazgeçin!”

Meclis sıralarından Manisa Valiliğine seslenen CHP’li vekil,  Bakanlık tarafından Manisa Valiliğine gönderilen ve yeni ruhsat verilmemesi gerektiğini belirten yazının dikkate alınmasını ve bu ihaleden vazgeçilmesini isteyerek, “Hem sağlığımızın hem de topraklarımızın bu santraller yüzünden elimizden gitmesine izin vermeyin!”  ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4