CHP’li Başevirgen: “Erik Üreticileri Ağaçlarını Kesiyor, Bakanlık Uyuyor”

Son yıllarda tarımda girdi maliyetlerinin artması erik üreticilerini de vurdu. Birer birer ağaçlarını kesen erik üreticileri kar marjı daha yüksek ürünlere geçiş yapıyor.

CHP’li Başevirgen: “Erik Üreticileri Ağaçlarını Kesiyor, Bakanlık Uyuyor”
banner43

Üreticinin bu durumu Meclis gündeminde de kendine yer buldu. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen konu ile ilgili verdiği soru önergesi sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Başevirgen konu ile ilgili olarak “Son yıllarda tarımın girdi maliyetlerinde inanılmaz bir artış var. Gübreler, tarımsal ilaçlar, mazot gibi ürünler %100’ün üzerinde zamlanmış durumda. Tarım Bakanlığının verdiği destek miktarları ise yerinde saymakta. Yerli üretici desteklenmediği gibi bir de her çeşit tarım ürünü dışarıdan ithal edilmekte. Cennet gibi bir ülkede yaşamaktayız. Bizler ilkokula giderken hep ‘Türkiye tarımda kendi kendine yeten bir ülkedir’ diye öğretildi. Ancak bugün gelin görün ki bugün dünyanın dört bir yanından tarım ve hayvancılık ürünleri ithal ediyoruz. Yerli üretici bir yandan girdi maliyetlerinin artışı ile mücadele ederken diğer yandan ise kendini desteklemeyen adeta kendini bitirmeye çalışan bir bakanlık ile mücadele ediyor” dedi.

Gediz ovasının Türkiye’deki en değerli tarım alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Başevirgen, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 10 bin dönümlük arazide yapılan erik üretiminin gün geçtikçe azaldığını öne sürdü. Başevirgen açıklamalarının devamında “Gediz ovası bilindiği gibi en değerli tarım alanlarımızdan birisi. Yıllardır buradaki tarımın zarar görmemesi için mücadele ediyoruz. Jeotermal santraller ve Gediz nehrinde oluşan kirlilikle mücadelemiz sürerken, bir çok gözde tarım ürünümüzü kaybetmeye devam ediyoruz. Örneğin papaz eriği Manisa’nın bir numaralı tarım ürünlerinden. Sadece Turgutlu ilçesinde 10 bin dönümlük bir arazide papaz eriği üretimi yapılmakta. Ancak gerek girdi maliyetlerinin artışı gerekse erik fiyatlarının oldukça düşmüş olması üreticiyi zor durumda bırakmakta. Hasat sonrası ürünlerini satan çiftçiye çok az bir miktar kar olarak kalmakta. Karlı bir ürün olmaktan çıkan erik bahçelerindeki ağaçları birer birer kesen üreticilerimiz daha karlı ürünlere geçmekte. Bakanlığa buradan çağrıda bulunuyorum, papaz eriğimizi de kaybetmeyelim. Destekleri arttıralım, ürün fiyatlarına taban fiyat koyalım. Yoksa diğer kaybettiğimiz ürünlerimiz gibi bir ürün daha topraklarımızdan silinip gidecek” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri ile Anayasa’nın 98. maddesi gereğince aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim. 26.07.2019

Bekir BAŞEVİRGEN

 Manisa Milletvekili

Son yıllarda tarımda girdi maliyetlerinin artması üreticileri olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Son olarak erik üretimi yapan çiftçilerin; ağaçlarını kestirmeye başladıkları ve erik üretimine son verdikleri haberleri basına yansımıştır. Hasat sonrası 8 liraya satılan papaz eriği 5 liraya kadar düşmüş ve bunun sonucunda da çiftçilerimiz bırakın kar etmeyi masraflarını zor çıkaracak seviyeye gelmişlerdir. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaklaşık 10 bin dönümlük alanda yapılan erik üretimi hızla son bulmaktadır. Karlı bir iş olmaktan çıkan erik üretimi sonucunda çiftçilerimiz ağaçlarını kesmekte ve başka ürünlere yönelmektedirler.

Bu konu ile ilgili olarak;

  1. Manisa genelinde her ilçe için ve her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yılda erik üretimi yapılan alan miktarı nedir?
  1. Türkiye genelinde her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yılda erik üretimi yapılan alan miktarı nedir?
  1. Erik üreticilerine; her destek kalemi için ayrı ayrı belirtilmek üzere verilen toplam destek miktarı nedir? Erik üreticilerine verilen destek kalemlerinin her biri için ayrı ayrı belirtilmek üzere destek miktarlarında herhangi bir değişiklik düşünülmekte midir? Düşünülmekte ise bu değişiklikler ne zaman yapılacaktır?
  1. Erik türlerinin satış fiyatlarında yaşanan azalma sonucu maliyetlerini çıkarmakta zorlanan çiftçilerimiz için herhangi bir destek sunmayı düşünmekte misiniz? Erik fiyatlarının daha fazla azalmasının önüne geçebilmek için herhangi bir önlem almayı düşünmekte misiniz?
  1. Ürünü elinde kalma ihtimali olan erik üreticilerimiz için bakanlık olarak herhangi bir destek sunmayı düşünmekte misiniz?
  1. Son yıllarda tarımda girdi maliyetlerinin artması sonucu azalan erik üretimini tekrar canlandırmak ve eski günlerdeki yerine döndürebilmek için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise bu çalışmalarınızın detayları nedir? Planlanan herhangi bir proje var ise bu projenin ne zaman gerçekleştirilmesi düşünülmektedir?

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4