CHP’li Başevirgen’den Çiftçiye Uygulanan Ticari Faize Tepki

Bakanlar Kurulu’nun tarımsal kredilerde faiz oranının %8 olmasına ilişkin kararına karşın, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye %23-24 gibi ticari kredi oranları ile kredi kullandırması meclis gündemine taşındı.

CHP’li Başevirgen’den Çiftçiye Uygulanan Ticari Faize Tepki
banner43

Konu ile ilgili soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen “Çiftçinin borç batağında olduğunu ve bu durumun da ülke tarımını ciddi şekilde etkilediğini” kaydetti.

Konu ile ilgili meclis başkanlığına sunduğu önergesinde çiftçiye uygulanan yüksek faizler konusunda herhangi bir indirime gidilip gidilmeyeceğini soran Başevirgen yaptığı açıklamada: “Şu güzel coğrafyada, Türkiye tarımının geldiği nokta ortada. Son 17 yılda 3.4 milyon hektarlık alan çiftçilerimiz tarafından terkedildi. Bugün ithalata ayırdığımız bütçe, çiftçiye ayırdığımız destek miktarının kat be kat fazlası. Bu paraları, çiftçiyi ve tarımı desteklemek ve geliştirmek için kullanmamız şart. İthalata değil çiftçiye yatırım önceliğimiz olmalı." dedi.

"Devlet Çiftçiden Kanunsuz Şekilde Faiz Alıyor"

Çiftçilerin, bir yandan maliyet artışları ile mücadele ederken diğer yandan da tarımsal kredilerdeki faiz oranlarının yüksekliği ile iyice çıkmaza girdiğine dikkati çeken Başevirgen, "Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerimize %23-24 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye yüzde 4 ile 8 arasında kullandırılması gereken indirimli tarımsal krediler bile kanunlara aykırı bir şekilde ticari faiz oranıyla kullandırılıyor. Yüksek faiz uygulamasından dolayı çiftçinin borcu katlanırken, bu durum tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor." dedi.

"Hükümet Çiftçinin Hiç Bir Kanayan Yarasına Merhem Olamamıştır"

Meclisin tatile girmesinin ardından, çiftçilerle sık sık bir araya geldiğini belirten CHP'li vekil, "Görüştüğüm çiftçilerimizin en önemli sorunları hep üç başlık altında toplanıyor. Bunlar tarım teşviklerinin yetersizliği, teşvik ödemelerinin geç yapılması ve tarımsal kredilerdeki faiz oranlarının yüksekliği. Kullanılan toplam tarım kredisi miktarı 108 milyar TL. Batık krediler ise 4,5 milyar TL'ye ulaştı.

Tarım Kredi Kooperatifleri ise Bakanlar Kurulu kararına aykırı olarak tarımsal kredileri, ticari kredi faiz oranından çiftçiye veriyor. Çiftçinin beli zaten bükülmüş. Ürünleri para etmeyen çiftçi bir de kanunsuz faiz yükü altında eziliyor." dedi.

CHP'li Başevirgen, tarımsal kredileri çiftçiye ticari faiz oranıyla kullandıran Tarım Kredi Kooperatiflerinin, Merkez Bankasının ardından faizlerde indirime gitmesini beklediklerini, bu oranın yeniden Bakanlar Kurulu kararına uygun olarak %4 - %8 bandına çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri ile Anayasa’nın 98. maddesi gereğince aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim. 06.08.2019

Bekir BAŞEVİRGEN - Manisa Milletvekili

Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçilerimizin kullandığı kredilere yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Ağustos 2019 itibariyle Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan çiftçilerimiz komisyon hariç %23-24 oranlarında faiz oranları ile kredi kullandırılmaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak;

  1. Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye yüzde 4 ile 8 arasında kullandırılması gereken indirimli tarımsal krediler  kanunlara aykırı bir şekilde ticari faiz oranıyla kullandırılıyor. Bu kanunsuz uygulamadan ne zaman vazgeçmeyi düşünüyorsunuz?
  1. Tarım Kredi Kooperatiflerinden %23-24 faiz oranları ile kredi kullanan çiftçilerimizin bu mağduriyetlerine bir son vermek amacı ile faiz oranlarında herhangi bir indirime gidilmesi düşünülmekte midir? Tarım Kredi Kooperatifleri ile Bakanlığınız arasında bu konuda bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmanın detayları nedir?
  1. Son 7 yıllık süreçte Tarım krediden kullandığı krediyi geri ödeyememesi sonucunda çiftçilerimiz hakkında icra takibi başlatılmış mıdır? Hakkında icra takibi başlatılan veya tarafına haciz gelen çiftçi sayısı kaçtır?
  1. Son 7 yıllık süreçte Tarım Kredi’den kredi kullanan çiftçilerimizin düzenli geri ödeme oranı nedir?
  1. Çiftçilerimizin borç altına girmeden üretim yapabilmesi ve girdi maliyetlerinin artması neticesinde üretimden çekilmesinin önüne geçebilmek için Bakanlığınız tarafından yapılan herhangi bir çalışma var mıdır? Var ise bu çalışmanın detayları nedir?

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4