CHP’li Başevirgen’den İktidara:  “Yakacak Kömür Desteğini de Arttırın”  

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, "doğalgaz altyapısı olmayan yerlerde yaşayanlar veya doğalgaz altyapısı olduğu halde kömür kullanmak zorunda olan yurttaşlar için yakacak kömür desteğinin de arttırılması gerek.” Dedi.   

CHP’li Başevirgen’den İktidara:  “Yakacak Kömür Desteğini de Arttırın”  

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı sosyal destek paketi açıklamasında, yurttaşlara verilecek doğalgaz desteğinin artırılacağını söylediğini hatırlatarak, “Doğalgaz desteği 900 lira ile 2 bin 500 lira olmak üzere ilden ile değişkenlik gösterecek şekilde arttırıldı. Ancak doğalgaz altyapısı olmayan yerlerde yaşayanlar veya doğalgaz altyapısı olduğu halde kömür kullanmak zorunda olan yurttaşlar için yakacak kömür desteğinin de arttırılması gerek.” Dedi. 
 
“700 kilo kömür kışı çıkarmaya yetmez”
 
CHP’li Başevirgen yaptığı açıklamada  “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘3 milyar liralık doğalgaz desteği vererek vatandaşlarımızı karda kışta sıcak bir yuvaya kavuşturmakta kararlıyız. Desteği, hane başı 900 lira ile 2 bin 500 lira olacak şekilde arttırdık.’ ifadelerini kullanmıştı.  Ancak kömür desteğinin arttırılmasına yönelik bir açıklama yapmadı. Doğal gaz olmayan yerlerde bir ev için ortalama 3 ila 4 ton kömür yakılıyor. Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı ise ihtiyaç sahibi hanelere 700 kg. kömür desteği veriyor. Bu miktar kışı çıkarmaya yetmez.” Diye konuştu.
 
“Son 1 yılda doğalgaz yüzde 160 zamlanırken kömürün fiyatı yüzde 500 arttı”
 
Son bir yılda doğal gaza yüzde 160 zam yapılmasına rağmen kömür fiyatlarının yüzde 500 arttığına dikkat çeken Başevirgen, “Kara kış yaklaşırken temel bir ihtiyaç olan ısınma maliyeti de vatandaşı kara kara düşündürüyor. Yakacak desteği alan ihtiyaç sahibi dar gelirlilerin 700 kilo kömürle kışı çıkarması mümkün değil. Kömür fiyatları uçtu. Kömürün merkezi Manisa Soma’da geçen yıl tonu bin lira olan yerli kömür 6 bin liraya, tonu 3 bin 750 lira olan ithal kömür 7 bin 500-10 bin aralığına, meşe odununun tonu 800 liradan 3 bin liraya çıktı. Hiçbir geliri olmayanlar dışında aylık hane halkı kişi başı ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan haneler de kömür yardımı alabiliyor.  Verilen kömür desteği kış ortasında tükendiğinde, yeniden odun ve kömür almak zorunda kalacak dar gelirli yurttaşlar için büyük bir maddi yük ortaya çıkacak. Bu durumda bir asgari ücretten fazlası bir ton kömüre gidecek. Kömür desteği mutlaka arttırılmalı.” dedi.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4