CHP’li Başevirgen’den Önemli Uyarı : “Hava Kirliliği Ölüme Davetiye Çıkarıyor”

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, Manisa’daki hava kirliliği artışını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Başevirgen’den Önemli Uyarı : “Hava Kirliliği Ölüme Davetiye Çıkarıyor”
banner43

Bekir Başevirgen Meclis Başkanlığı’na konu ile ilgili verdiği soru önergesinin ardından yaptığı açıklamada Manisa’nın havası en kirli şehirlerarasında 4. Sırada olduğunu belirterek acil önlem alınması gerektiğini söyledi.
Başevirgen, Türkiye'de hava kirliliği nedeniyle ölümlerin trafik kazası nedeniyle ölümlerden yaklaşık 2 kat fazla olduğunu,  kömüre ve fosil yakıtlara dayalı termik santrallerin, yeterli önlem alınmadan yapılan endüstriyel faaliyetlerin ve JES’lerin yanında, her geçen gün yoğunlaşan trafiğin de hava kirliğini arttırdığını, kirli havayı temizlemede son derece önemli olan ormanlarımızın ve yeşil bitki örtümüzün endüstriyel faaliyetler ve yangınlar nedeniyle tahrip olduğunu ifade etti. 

Manisa JES Çöplüğüne Döndü
Özellikle Manisa’nın, devlet desteği ile talan edilmekte olduğunu, Manisa halkının yıllardır mücadele ettiği JES’ler yüzünden havasını, suyunu, toprağını ve sağlığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Başevirgen, verimli Gediz Ovasının JES çöplüğüne dönüştüğünü söyledi. “Soma'da ise termik santral bacasından ve evlerin bacalarından çıkan gazlar ve toz partikülleri sonucu hava kirliliği en üst düzeye ulaşmış, Soma ilçemizde artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden biri haline gelmiştir.” dedi.

Soma’da Kanser Vakaları Artıyor
Soma'da, termik santral bacalarından, JES’ler tarafından havaya salınan zehirli gazlardan ve evlerin bacalarından çıkan gaz ve toz partiküllerinin neden olduğu hava kirliliğinin en üst düzeye ulaştığı kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatan Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığını göreve davet etti. Hava kirliliğinin, Soma’da artış gösteren kanser vakalarının en önemli nedenlerinden biri haline geldiğini söyleyen Başevirgen, kanser hastalığına karşı önlem için bacalara elektro filtre ve baca gazı arıtma ünitesi takılmasının şart olduğunu ve hava kalitesi izleme istasyonlarının kesintisiz olarak çalışması ve ölçümlerde süreklilik sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4