CHP MİLLETVEKİLİ BAKRILIOĞLU NİKEL MADENİ ÇED TOPLANTISINA KATILDI

​​​​​​​Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Akhisar İlçe Başkanı İsmail Fikirli ile birlikte Akhisar Dağdere mahallesine yapmış olduğu ziyaret sırasında, bölgede faaliyet gösteren nikel madeni şirketi META Madenciliğe danışmanlık hizmeti veren şirketin yaptığı "ÇED Paydaş Katılımı" toplantısına katıldı.

CHP MİLLETVEKİLİ BAKRILIOĞLU NİKEL MADENİ ÇED TOPLANTISINA KATILDI
banner1

Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, mahalleli sıkıntılarını dile getirdi.

Bölgede nikel madeni cevher zenginleştirme faaliyetlerinin başlamasıyla beraber su sıkıntısının baş gösterdiğini ve ürünlerinde verim kaybının yaşandığını ifade eden mahalle sakinleri taleplerini firma yetkililerine aktardılar.

Nikel Madeni Sıkıntısı..!

Bölge halkının nikel madeni ile ilgili sıkıntılarını bizzat dinleme fırsatı bulan Milletvekili Bakırlıoğlu, ilçe başkanı olduğum dönemden bu yana konuyu yakından takip ediyorum.

Madencilik çalışmaları bölge halkının sağlığını, ekonomisini ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemiş durumda, bu da bizim sürecin başından beri öngördüğümüz bir olguydu...

Tüm bunların yanında aynı bölgede sülfürik asit fabrikası kurulacak olması yurttaşlarımızın endişelerini daha da artırmıştır dedi.

ÇED Bilgilendirme Toplantısı Talebi..!

Maden şirketi ve danışmanlık şirketinin bölgede kurulması planlanan sülfürik asit fabrikasının çevresel etki değerlendirme (ÇED) sürecinde yaptığı halk katılımı toplantılarının yeteri kadar duyurmadığı için katılımın az olduğu ve vatandaşların yeterince bilgilendirilmediğini belirten Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bölgede yaşayan herkesin katılacağı yeni bir ÇED bilgilendirme toplantısının yapılmasını istedi.

Meclis Araştırmalı...

2014 yılında CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in konu hakkında Meclis Araştırması istediğini belirten Bakırlıoğlu, geçen süreç içinde sıkıntılar gün yüzüne çıkmış oldu. Geçmişte Milletvekilimiz Sayın Özgür Özel'in vermiş olduğu önerge gündeme alınmamıştı. Ancak bu gün buradaki faaliyetlerin bölge halkına ve çevresine verdiği zararların mutlaka araştırılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi gereklidir.

Hazırlayacağımız araştırma önergesini en kısa zamanda TBMM Başkanlığına sunarak Mecliste bir Araştırma Komisyonu kurulmasını isteyeceğiz dedi.

 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4