İRAN ÜZÜMÜ ÇİFTÇİYE DARBEDİR

İRAN ÜZÜMÜ ÇİFTÇİYE DARBEDİR
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, kuru üzüm ile ilgili olarak basın açıklamasında bulundu.

Ören “Son günlerde Manisa’nın simgesi çekirdeksiz kuru üzüm fiyatının düşmesine neden olan İran üzümü ihracatı yeniden gündeme gelmiştir.

Bazı üzüm işletmelerinin, üzüm işleme ve paketleme makinalarını Mersin Serbest Bölgesindeki depolara taşıyarak hazırlık yaptıklarına dair bilgiler gelmektedir.

İran üzümü konusunu daha önce de gündeme taşımıştım. Bu yüzden Manisa çiftçisinin gördüğü zararı hepimiz yakından bilmekteyiz. Geçen yıl Meclis’te yaptığım girişimler sayesinde, İran üzümü ihracatı durdurulmuş ve kuru üzüm fiyatı birkaç gün içinde artmıştı. Şimdi ise aynı oyunlar yeniden oynanmaktadır. İran üzümü ihracatının geçimini bağcılıktan sağlayan Manisa’lı 80 bin aileyi mağdur edeceği gerçeğini artık herkesin görmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere, Manisa genelinde 14 firma üzüm ihracatı yapmaktadır. Türk çiftçisinin zarar görmemesi için dürüst firmalar İran, Azerbaycan, Özbekistan gibi ülkelerden kuru üzüm getirip Avrupa’ya satmayı düşünmedikleri halde gözünü kar hırsı bürümüş 2-3 işletmenin Türk üzümü yerine, Avrupa’ya İran üzümü satması üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Bizim üzüme göre daha düşük kalitede olan ve ambargo nedeniyle satılamayan İran üzümünün fiyatı oldukça düşüktür. Bu üzümler yurt içine girmeden serbest bölgeden transit geçtiği için hiçbir vergiye de tabii değildir.

Bu firmalar, eğer İran üzümünü Türkiye’ye sokarlarsa % 56 gümrük vergisi, KDV ve gelir vergisi ödemek zorundadır. Fakat serbest bölgeler bunların hepsinden muaftır.

Yasaların boşluğundan yararlanan firmalar, Manisa’daki işletmelerinde bulunan makineleri Mersin Serbest Bölgesine taşımışlardır. İran’dan getirdikleri üzümü burada işliyoruz, içindeki yabancı maddeleri, çöpünü lazerle ayırıyoruz, yeniden paketliyoruz diyerek, aynı üzümü Türk üzümü gibi ihraç etmektedirler.

Aslında yaptıkları paketleri değiştirmekten başka bir şey değildir. Şunu yaparlarsa söyleyecek sözümüz olamaz. Serbest bölgenin amacına uygun olarak İran’dan getirdikleri üzümü, kutularını açmadan yine İran üzümü olarak yurt dışına satarlarsa hiçbir lafımız olamaz. Fakat böyle yapılmamaktadır. Bu yolla hem yabancılar kandırılmakta, hem de Sultaniye üzümün fiyatının artması engellenmekte, dolayısıyla çiftçimizin hakkı yenmektedir.

Bu ticaret şeklinin serbest piyasa ekonomisi ile de bir ilgisi yoktur. Yapılan ucuz malı piyasaya sürerek, kaliteli malın değerini düşürmektir.

Kuru üzüm ihracatında yaşanan bu sıkıntılar yaş üzüm ihracatını da olumsuz etkilemekte yaş üzümün fiyatı artmamaktadır. Ayrıca yaşanan don afeti nedeniyle bağlarımız büyük zarar görmüştür. Akhisar, Saruhanlı, Gölmarmara, Manisa Merkez ve Salihli’de bağları soğuk vurmuş ve % 100’e varan zararlar oluşmuştur. Bunlar yetmezmiş gibi çiftçi bir tokatta AKP’den yemiştir.

Bunun yanında AKP’nin çek kanununda yaptığı değişiklik nedeniyle sadece Sarıgöl’de karşılıksız çıkan çekler yüzünden çiftçimiz 20 trilyon lirayı bulan üzüm parasını tahsil edemeyerek dolandırılmıştır. Şimdi çiftçi kara kara düşünürken birde İran üzümüyle mücadele etmek zorunda bırakılmıştır.

Çiftçimiz bu sıkıntılarla mücadele ederken, üzüm üreticisini koruduğunu söyleyen AKP Hükümeti ve Manisa Milletvekillerinin hiç sesi çıkmamaktadır. AKP Manisa Milletvekilleri üzüm üreticisinin sorunlarını en az benim kadar bildikleri halde sessiz kalmalarını anlamak mümkün değildir.

Çiftçinin tüm sıkıntıları, 7 Haziranda CHP’nin iktidara gelmesiyle son bulacaktır. Çünkü, tarım sektörüne yönelik çözüm önerilerimiz hazırdır.

Öncelikle çiftçimizi koruyacak, dış piyasada rekabet gücümüzü artıracak tedbirler alınacak ve gerekli yasal düzenlemeler yapılacaktır.

Serbest bölgelerden tarım ürünleri ihracatı kontrol altına alınacak ve İran üzümü ihracatı durdurulacaktır.

2005 yılında çıkarılan ve hayata geçirilemeyen Lisanslı depoculuk sistemi faaliyete geçecek ve Manisa’da Çekirdeksiz kuru üzüm lisanslı depoları açılacaktır. Bu sayede üzüm fiyatı artacak ve çiftçinin alınteri karşılığını bulacaktır.

Çiftçi bağında tarlasında kullandığı mazotu 1,5 liradan alacak, KDV’si ve ÖTV’si kaldırılmış ilaç ve gübreyi daha ucuza bağına atacaktır.

7 Hazirandan sonra CHP olarak çözüm önerilerimizi hemen uygulamaya geçirip çiftçimizin daha çok kazanmasının önünü açacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Sevgi ve Saygılarımla “
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2015, 15:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4