'KONUT SÖZÜ YARDIMLARLA MI YAPILACAK?'

'KONUT SÖZÜ YARDIMLARLA MI YAPILACAK?'
ozgur_ozel_1305

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a, "Madencilere verilen konut sözü, AFAD'da toplanan yardımlarla mı yapılacak?" diye sordu.

CHP’li Özel, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında şehit olanların yakınlarına hükümet tarafından konut sözü verildiğini hatırlatarak, "En son geçtiğimiz hafta Sayın Ayşenur İslam, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'da, Soma için toplanan yardım miktarının 20 milyon liraya ulaştığını, ölen madencilerin aileleri için konut yapımına ilişkin üç şirketin teklifte bulunduğunu, bu tekliflerin protokole dönüştürüleceğini, her aileye birden fazla ev de düşebileceğini, bunu da AFAD'ın açıklayacağını söylemiştir.” açıklamasında bulundu.

Milletvekili Özel, Başbakan Yardımcısı Atalay'ın cevaplaması talebiyle Meclis'e verdiği yazılı soru önergesinde şunları kaydetti:

“Madenci ailelerine verilen sözlerden biri olan konutlar, TOKİ tarafından mı yapılacaktır?

Yapılacak konutlarla ilgili teklifte bulunan üç firma hangileridir?

Madenciler için yapılacak konutların, AFAD'da toplanan yardımlardan mı yapılması düşünülmektedir?

Eğer Soma için AFAD'da toplanan yardımlardan bu konutlar yapılacaksa hükümet yetkilileri tarafından verilen konut sözünü, bağışta bulunan kişiler yerine getirmiş olmayacak mıdır?

Hükümet yetkililerinin verdiği konut sözü, nasıl ve ne zaman yerine getirilecektir?

Yapılacak konutların maliyeti nereden karşılanacaktır?”

ÖZGÜR ÖZEL’DEN ÇİFTE ÖNERGE: “AFAD YARDIMLARI NE ZAMAN DAĞITILACAK?”

CHP’li Özgür Özel AFAD’ta toplanan yardımlarla ilgili TBMM’ye çifte önerge verdi. Özel’in TBMM Başkanlığına sunduğu bir diğer soru önergesi ise AFAD’ta toplanan yardımların ne zaman dağıtılacağına ilişkin.

YARDIMLAR MADENCİLERE VERİLDİ Mİ?

CHP’li Özgür Özel söz konusu ikinci önergede AFAD’ta 20 milyon TL bağış toplandığını ve kazanın üzerinden geçen 1,5 aya rağmen toplanan bağışlar henüz madenci ailelerine dağıtılmadığını kaydetti. Özel, Soma’da çeşitli firmaların nakdi ve ayni yardımlar yaptığını ancak bu yardımların madencilere değil de diğer kişilere verildiği iddialarının gündeme geldiğini belirterek, iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

Özgür Özel’in diğer soru önergesindeki sorular ise şöyle:

Soma için AFAD bünyesinde devam eden kısa mesaj kampanyası dışında çek ya da banka hesabı ile yapılan nakdi yardımın miktarı ne kadardır? Bu şekilde toplamda kaç kişi/kurum yardımda bulunmuştur?

Bu yardımlardan AFAD’ın banka hesabına henüz aktarılmayanların tutarı ne kadardır? Bunlar ne zaman aktarılacaktır?

AFAD bünyesinde 1866 numaraya kısa mesaj ile yapılan yardım kampanyası devam etmekte midir? Kampanyanın ne zaman bitirilmesi düşünülmektedir?

AFAD bünyesinde 1866 numaraya kısa mesaj ile yapılan yardım kampanyasında “SOMA”, “SURİYE”, “BALKAN” şeklinde yürütülen yardım kampanyalarının ayrı ayrı tutarları ne kadardır?

AFAD bünyesinden toplanan tüm yardımlar ne zaman ve ne şekilde dağıtılacaktır?

AFAD dışında firmalar bazında yapılan ayni ve nakdi yardımların denetimleri yapılmakta mıdır? Soma’da ayni ve nakdi yardım yapan bu firmalar hangileridir?

Firmalar tarafından Soma’ya yapılan bu yardımlar madencilere ulaşmış mıdır? Hangi tarihte bu yardımlar yapılmış ve kimler eliyle dağıtılmıştır?

Firmalar tarafından yapılan yardımların madencilere değil de başka kişilere verildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise konuyla ilgili inceleme yapılmış mıdır?

AFAD bünyesinde toplanan bağışların nasıl dağıtıldığı ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?”
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 14:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4