Kula Jeoparkı UNESCO ve Avrupa Jeopraklar Ağında

Kula Jeoparkı UNESCO ve Avrupa Jeopraklar Ağında
muzaffer_yurttas_kula

Kula Volkanik Jeoparkı, Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağına dahil olması ve Atlas Dergisi’nin Temmuz 2014 sayısında Kula ve Kula Vokanik Jeoprakı’na geniş yer verilmesi nedeniyle açıklama yapan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş basın açıklaması yaptı.

Yurttaş “Kula Volkanları en genç volkanlardır ve bu dünyada son dönemde artan bir ilgi görmektedir. UNESCO ve Avrupa Jeoparklar Ağına dahil edilmesinden sonra bu bölgeye artan bir ilgi oluşmuştur. Atlas Dergisi Temmuz 2014 sayısında Kula ve Kula Jeoparkına geniş yer ayırmıştır. Araştırmacı kardeşimiz Erdal Gümüş’ün de bir yazısı yayınlanmıştır. Kendisine Kula konusunda gösterdiği gayretler için teşekkür ediyorum. Kula Jeoparkı turizm açısından büyük bir potansiyeldir ve bunu iyi değerlendirmeliyiz. Artık denize, güneşe doyan Avrupa insanı dini turizme, sağlık turizmine ve Jeoparklara ilgi göstermeye başlamıştır” dedi.

Yatırımcıları bölgeye bekliyoruz!

Dr. Muzaffer Yurttaş açıklamasında “Kula insanı, sivil toplum kuruluşları, belediye, kültür il müdürlüğü bu konuda daha etkin çalışmalar yapmalıdır. Gelen turistlere hizmet edecek tanıtımcılara, rehberlere ve onlar için yemek ve konaklama tesislerine ihtiyaç vardır. Bu konuda yatırımcıları da bölgemize bekliyoruz. Kaplıca, jeopark, Kula Tarihi Evleri gibi turizm açısından zengin olan bu bölgede yatırım yapanlar gelecekte karlı çıkacaklardır. Jeopark bir sahanın jeolojik mirasını esas alsa da asıl hedefi jeolojik miras ile insan ve insana dair beşeri mirasın onu şekillendiren yeryüzünün 4,6 milyar yıllık geçmişiyle bütünleştirmektir. Yıllardır Kula insanının “Karataş” olarak nitelendirdiği bu saha aslında büyük bir turizm potansiyelidir. Bu potansiyeli iyi değerlendirmeli ve tanıtımını uluslararası düzeyde yapmalıyız. Bugüne kadar bu konuda çalışma yapan belediye başkanlarımıza, araştırma görevlilerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bundan sonra da tüm hemşehrilerimden bu konuya destek vermelerini bekliyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 09:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4