Manisa'ya Afet Lojistik Depoları kuruluyor

Manisa'ya Afet Lojistik Depoları kuruluyor
banner43
Manisa’ya Afet Lojistik Depoları kuruluyor

Manisa’nın her geçen gün daha huzurlu ve yaşanılabilir bir şehir olması için çalıştıklarını ifade eden AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı, Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, TİGEM’in bulunduğu alanda yapılacak olan Kızılay Lojistik Ege Bölge Deposundan sonra Saruhanlı ilçesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı Bölgesel Lojistik Deposunun kurulacağını belirtti.Özdağ yapılacak depolarla ilgili ödeneğin tahsis edildiğini ve ihalesinin çok yakında yapılacağını belirtti.

Kızılay’ın Manisa’da Afet deposu kurulacağını ve bu merkezin 18 şehre hitap edeceğini belirten AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı, Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Manisa ve çevresi konum itibariyle bir deprem bölgesi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Manisa İl Müdürlüğüne bağlı Saruhanlı ilçemizde Bölgesel Lojistik Deposunu kuruyoruz. Bu yapılacak depolarla ilgili ödenekler tahsis edildi. En kısa zamanda ihalesi yapılacak. Konuyla ilgili olarak yaptıkları çalışmalardan dolayı AFAD Başkanlığına ve İ Müdürlüğüne, Milletvekillerimiz bu konuda gayret sarf ettiler. Daha yaşanılabilir bir Manisa’da insanlarımıza huzur ve refah ve ferah içerisinde yaşatma adına bu yapılanlar çok önemli. Sanayide, ulaşımda, eğitimde, sağlıkta ve tüm alanlarda hizmetlerimiz devam edecek. Zaten Üniversitemiz her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Bir taraftan açılışlar yapıyoruz diğer yandan yeni temeller atıyoruz. Bu değişim, gelişim içerisinde Manisa’da kentsel dönüşümü sağlayacağız. Manisa’yı ilçeleriyle birlikte ihracatta çok daha ön sıralara çıkartacağız. Lojistik Merkezi ve Bölgesel Lojistik Depoları Manisa’mıza hayırlı olsun” dedi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen ise yaptığı açıklamada; “Ülkemizin afetselliği, ulaşım ve nüfus kısıtları dikkate alınarak Türkiye 15 farklı bölgeye ayrılmış olup, söz konusu bölgelerden öncelik olarak 1. Derece deprem riski taşıyan iller göz önünde bulundurularak İlimizin de bulunduğu yerleşim yerlerinde Bölgesel Lojistik Depoların kurulmasına Başkanlığımızca karar verilmiştir.  İlimizde ve çevre illerde meydana gelebilecek olası bir afet durumunda kullanılmak üzere  yapılması planlanan Lojistik Depolar iki tip olarak tasarlanmıştır. Birinci tip depoların kapalı alanı 1200 m2, minimum yüksekliği 15 m ve arsa alanı yaklaşık 6000 m2 olarak, ikinci tip depolar ise kapalı alanı 2400 m2, minimum yüksekliği 15 m ve arsa alanı yaklaşık 10.000 m2 olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kapsamda; İlimizin ve bölgemizin şartları göz önüne alınarak ilimize 2. Tip depolarının yapılmasına karar verilmiş olup, seçilen alana 1200 m2 ‘si kapalı olmak üzere 2 adet depo  binası yapılacaktır” şeklinde konuştu.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Manisa Defterdarlığı ile yaptığı görüşmeler sonrasında Manisa Defterdarlığınca belirlenen arazilerde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden gelen 2 mühendis ile birlikte incelemelerin yapıldığını kaydeden Şen; “İncelemeler sonuncunda Maliye Hazinesine ait Saruhanlı İlçesinde  12.500 m2  arazinin lojistik depo yapımına en uygun arazi olduğu kanaatine varılmış olup İlimiz Saruhanlı İlçesi Mal Müdürlüğüne ilgili arazinin tahsisin yapılması için resmi kanaldan başvuru yapılmıştır. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan depoların yapımı için yeterli ödenek ayrılmış olup en yakın zamanda TOKİ tarafından ihalesi yapılacaktır” ifadesinde bulundu.

ozdag_1110
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2013, 10:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4