Milletvekili Bakırlıoğlu "LYS Mağduru Öğrenciler İçin Ne Yapılacak"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, LGS yerleştirmelerinde yaşanan sorunlar ve mağdur öğrencilerin durumunu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Bakırlıoğlu "LYS Mağduru Öğrenciler İçin Ne Yapılacak"
banner43

LGS yerleştirmelerinde yaşanan sorunları ve mağdur öğrencilerin durumunu gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU AKP Hükümetlerinde göreve gelen her Milli Eğitim Bakanı döneminde eğitim sistemi ile birlikte liseye geçiş sınavları ve öğrenci yerleştirme sistemlerinin defalarca değiştirildiğini ve her defasında onbinlerce öğrencinin mağdur edildiğini söyledi.

Milli, Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’a soru önergesi veren Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU önergesinde Mağdur öğrenciler için ne yapılacağını ve Bakanlık olarak LGS sınavı ve yerleştirmelerine ilişkin yaşanan sorunlarla ilgili bir inceleme raporu hazırlanıp hazırlanmadığını sordu

Önergede yeni sistemi uygulamakla görevli Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu ve görevden alınan Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT’un açıklamaları ise yaşanan sorunların bakanlıktan kaynaklandığı iddialarını güçlendirdiği belirtilmektedir. 

Eski Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT’un “algoritma değişikliği nedeniyle öğrencilerin yerleştirilemediğinin” ve “kamu zararı oluşmasın diye 20 gün bas bas bağırdım” sözleri basında yer almıştır.

Uzmanların görüşü alınmaksızın getirilen yeni sistemin yarattığı mağduriyetler, yerleştirme sonuçlarıyla da somutlaşmış oldu.

Bu durum öğrenci ve velilerin endişelerini daha da artırmıştır.

Öğrenci ve velilerin sorularına yanıt bulacağı, tatmin edici bir açıklama yapılmaması sorunun gelecek yıllarda da devam edeceği endişesi yaratılmaktadır ifadelerine yer verdi.

Ayrıca geçen yıllarda TEOG puanı ile evlerinden uzakta hatta başka ilçelerde okumak zorunda kalan öğrencilerin yeni sisteme göre nakillerinin yapılması gerektiği de dile getirildi.

CHP Milletvekili BAKIRLIOĞLU, Devletin görevi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eşit eğitim fırsatından yararlanabilmesi, her öğrencinin istediği bir eğitimi almasını sağlamak ve ATATÜRK’ün öngördüğü gibi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil yetiştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4