ÖZKAN “ÖRGÜTLÜ TOPLUM GÜÇLÜ TOPLUM DEMEK”

AK Parti Manisa Milletvekili Avukat Mehmet Ali Özkan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma 2 Nolu Şubesi 2. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

ÖZKAN “ÖRGÜTLÜ TOPLUM GÜÇLÜ TOPLUM DEMEK”
banner43

Genel Kurul’da söz alan Özkan, Soma’da kömür işletmelerinin önemine değinerek “ Soma’da özel kamu işletmelerinde direk 10 binden fazla hemşehrimiz kömür üretiminde çalışıyor.  Dolaylı katkıda bulunanları gerek nakliye sektörü gerekse termik santral gibi işletmeleri de içine alarak sayarsak şehrimizin bütün ekonomisi, toplumsal yapısı madencilik üzerine kurulmuştur. Neredeyse 110 bin nüfusumuzun belki de yaklaşık 80 bin kişisi direk kömür ve enerji sektöründen geçimini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Özkan 100 günlük eylem planına değinerek “Dün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan  100 günlük eylem planını açıkladı. Burada enerji sektöründe dikkatimizi çeken bir husus var.  Soma ve Tunçbilek havzasında henüz üretime açılmayan yerlerinde 100 gün içinde açılması planlanıyor” dedi.

Özkan sözlerine “Önümüzdeki aylarda Soma’da yeni sahaların üretime açılacağını üretime kazandırılacağını duyacağız.  Soma da yeni santrallerin de inşaatı sürüyor birkaç ay içeresinde elektrik üretimine geçecek hem de önümüzdeki yakın bir tarihte. Yer altı maden işletmeciliğine 150 milyon tonluk sahanın ekonomiye kazandırılması söz konusu olacak” şeklinde devam etti.

Özkan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesinin tarihçesine atıfta bulunarak “Maden İş Sendikası Soma Şubesi 1950 yılında kurulmuştur.  Tunçbilek ise 1950’lerde kurulmuş. 1958 yılında genel merkez oluşturulduğunu ve 1952’de Türk İş Konfederasyonunun kurulmuş olduğunu düşünürsek Türkiye’de beklide ilk sendikal örgütlenmenin şehri Soma’dır” dedi.

Özkan, “Soma’da kamu ve özel maden işletmelerinde çalışan işçilerimizin tamamı sendika üyesi tamamında sendikal örgütlenme gerçekleşmiştir.  Örgütlü toplum güçlü toplum demek bu anlamda bunu çok önemsiyorum” dedi.

Özkan son olarak, “Seçilecek yeni yönetimi tebrik ediyorum. Bu vesile ile 13 Mayıs 2014’de kaybettiğimiz 301 canımızı, şehidimizi rahmetle anıyorum. Rabbim bir daha bize böyle acılar yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Hafta sonu Sendika Toplantı Salonu’nda yapılan genel kurula Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Genel Sekreter Tamer Küçükgencay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Yasin Karatay, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz, sendika şube başkanları ve delegeler katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4