SABUNCUBELİ TÜNELİNİN UCU NEREYE ÇIKACAK?

SABUNCUBELİ TÜNELİNİN UCU NEREYE ÇIKACAK?
hasan_oren_sabuncubeli_tuneli_22

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HASAN ÖREN

SABUNCUBELİ TÜNELİNİN UCU NEREYE ÇIKACAK?

2011 yılında temeli atılan ve 2013 yılında hizmete açılacağı söylenen Sabuncubeli Tüneli yapımı arapsaçına dönmüştür.

Yapılan açıklamalarda; tünel uzunluğu 2800 metreden, 4.070 metreye, sonradan da 6.480 metreye çıkarılmış ve proje süresinin 3 yıl daha uzatıldığı belirtilmiştir. Başbakan da tünel uzunluğunu 6480 metre olarak ifade etmiştir. Önceki gün Karayolları 2. Bölge Müdürü 4.070 metre uzunluğundaki tünelin 2016 yılında bitirileceğini Manisa’da açıklamıştır.

Bu tutarsız açıklamalar, projenin gerçek uzunluğu ve maliyeti konusunda şaibelere neden olmakta, yolsuzluk iddialarını güçlendirmektedir.

2800 metrelik tünelin yapımı ihalesi “Yap-İşlet-Devret” modeli ile 11 yıl 11 ay 11 gün işletme hakkıyla verilmiş ve bu süre içinde ihaleyi alan şirketlerin geçen araçlardan 2.50 dolar ücret almaları kararlaştırılmıştır.

Sabuncubeli tüneli fesat karıştırılmış bir ihale haline gelmiştir. Günde 30 bin aracın geçeceği bu tünelin parasını vatandaş cebinden ödeyecektir. Bu nedenle tünel uzunluğunun 2800 metreden, 6480 metreye, sonra neden 4070 metreye düştüğünün Manisa halkına açıklanması gerekmektedir.

İhalesi yapılmış bir iş, sonradan 2,5 kat artırılamaz ve işletme süresi değiştirilemez.

Acaba burada başka hesaplar mı vardır?

Sabuncubeli rant tüneli haline getirilip, ucu yine AKP’ye mi çıkarılacaktır?

Anlaşılan o ki; böyle giderse tünelin ucundaki ışık hiç görülmeyecektir.

Hükümetin görevi, tünelden gelen kötü kokuları gidermek ve yolsuzluk iddialarını araştırmaktır. Fakat tünelin yapımından sorumlu olan Ulaştırma Bakanlığı milletvekillerinin sorularına cevap vermemektedir. Eski Bakan Binali Yıldırım mecliste kendisine verilen 1997 soru önergesinden sadece 161 tanesine cevap vermiştir. Benim Sabuncubeli ile ilgili hiçbir önergeme cevap vermemiştir. 17 Aralıktaki Türkiye’nin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üzerini kapatmaya çalışan Hükümetin, Sabuncubeli tüneli ihalesi üzerindeki şaibeler için adım atmasını zaten beklemiyoruz.

Ama ortada yavaş ilerleyen bir tünel inşaatı vardır. Ne zaman bitirileceği de belli değildir. Ege bölgesi ve Manisa için büyük önem arz eden Sabuncubeli tüneli en kısa zamanda tamamlanarak hizmete açılmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 09:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4