SOMA ESNAFININ BORCU ERTELENSİN

SOMA ESNAFININ BORCU ERTELENSİN
hasan_oren_1305

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören “13 Mayıs 2014 salı günü meydana gelen 301 işçimizin hayatını kaybettiği facia, sadece madencilik sektörünü değil Soma ekonomisini de derinden sarsmıştır. Soma ekonomisi madenciliğe dayalı olduğu için toplumun her kesimi bu faciadan zarar görmüştür. Başta kamyoncular olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlar olumsuz etkilenmişlerdir.

Soma esnafı; içinde bulundukları durumu Meclise iletmek ve çözüm bulunması için topladıkları yüzlerce imzalı dilekçeyi biz Manisa Milletvekillerine göndermişlerdir.

Soma’lı esnaf, kefalet kooperatifinden ve bankalardan çektiği kredileri ödeyememiş, vergi ve Bağ-Kur primlerini yatıramamıştır. Bazı bankalar esnafın borçlarının vadesini ileri tarihe ertelerken Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin bu kolaylığı sağlamadığı bildirilmiştir. Bu nedenle daha önce borçlarını taksitlendirmek amacıyla verdikleri taahhütleri de yerine getiremedikleri için esnaf hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştır.

CHP Manisa Milletvekili olarak, Soma esnafının sorununa çözüm bulmak üzere hazırladığım “Araştırma ve Soru Önergelerini” Meclis Başkanlığına sundum. Konunun takipçisi olacağımın bilinmesini isterim.

Hükümet Soma’nın yaralarını sarmak için gerekli tedbirleri almalıdır. Çünkü facia sadece madencilerin değil Soma’nın sorunu haline gelmiştir. Eğer gerekli destek verilmezse madende çıkan yangın maalesef bütün Soma’yı saracaktır. Bu nedenle esnafın kredi kefalet kooperatifinden çektiği kredi borçları ertelenmeli ve esnafa faizsiz yeni kredi desteği verilmelidir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Soma, ülkemizin en önemli linyit kömürü maden yataklarının bulunduğu bir ilçemiz olup, ekonomisi madencilik sektörüne dayanmaktadır.

13 Mayıs 2014 salı günü meydana gelen 301 işçimizin hayatını kaybettiği facia sadece maden işçilerini ve ailelerini değil Soma ve çevre ilçeleri de etkilemiştir. Başta kamyoncu esnafı olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlar bu faciadan olumsuz etkilenmişlerdir.

Soma’lı esnaf, kefalet kooperatifinden, bankalardan çektiği kredileri ödeyememiş, vergi ve Bağ-Kur primlerini yatıramamıştır. Bazı bankalar esnafın borçlarının vadesini ileri tarihe ertelerken Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin bu kolaylığı sağlamadığı bildirilmiştir. Bu nedenle daha önce borçlarını taksitlendirmek için verdikleri taahhütleri de yerine getiremediklerinden dolayı esnaf hapis cezasıyla karşı karşıya kalmıştır.

Soma esnafı içinde bulundukları durumu Meclise iletmek ve çözüm bulunmasını talep etmek üzere, topladıkları yüzlerce imzayı biz Milletvekillerine göndermişlerdir.

Bunlara gore;

Soma esnafının bankalara olan borçları faizsiz olarak ertelenecek midir?

Esnaf ve sanatkarların, kredi kefalet kooperatifine olan borçları faizsiz olarak ertelenecek midir?

Faciadan etkilenen esnaf ve sanatkarlara faizsiz yeni kredi olanağı sağlanacak mıdır?

Yeni dükkan açacak olan esnafa vergi, Bağ-Kur faizsiz kredi gibi destekler sağlanacak mıdır?

Facianın ekonomik etkilerinin azaltılması için hangi tedbirleri alacaksınız?
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 14:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4