SOMA YASASINI BEKLİYOR

SOMA YASASINI BEKLİYOR
manisa_milletvekili_hasan_oren

CHP Manisa Milletvekili Hasan ÖREN, Kamuoyunda Soma kanunu olarak bilinen tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde yaptığı konuşmada; Soma halkının, AKP tarafından verilen sözlerin tutulmasını beklediğini söyledi.

Hasan ÖREN konuşmasında; “Kazada şehit olanların aileleri ve maden işçileri için Meclise gönderilen yasa tasarısı torba kanun tasarısı haline getirilerek 106 maddeye çıkarılmıştır. Tasarıya Soma konusu dışında onlarca madde eklenmiştir. Tasarının görüşmeleri günlerce sürecektir. Bu koşullarda Soma’yı ilgilendiren maddelerin kısa zamanda çıkarılması mümkün değildir. Çünkü Soma dışında eklenen bazı maddelere siyasi partiler karşı çıkmaktadır. Bu durum görüşmelerin uzamasına neden olmaktadır.

Bu nedenle bütün partilerin üzerinde anlaştığı Soma ile ilgili olan maddeler tasarıdan çıkarılarak ayrı bir teklif olarak görüşülmeli ve en kısa zamanda kanun çıkarılmalıdır. 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma acılarıyla baş başa kalmıştır. Bu acıların hafifletilmesi için AKP tarafından söz verilen yasal düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır.

Bu sözler nelerdir?

Ölen işçiler şehit sayılacak,

İş güvenliği tedbirleri alınmadan madene inilmeyecek,

Kazadan bu yana çalışamayan işçilerin maaşlarının ödenecek,

Maden işçilerine verilecek ücretin en az asgari ücretin üç katı olacak,

Taşeronluk sisteminin kalkacak,

Yeraltında çalışan işçileri, emekli olmak için yaşa takılmayacaklardır.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili Recai Berber ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz 23 Mayıs tarihinde oturma eylemi yapan işçilere bu sözleri vermişlerdir. Ankara’ya gelerek Başbakan’la görüşen işçi temsilcilerine de aynı sözler hatta Başbakan maden işçilerine 2000 TL maaş ve 6 ikramiye ödenmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Kazanın üzerinden bir aydan fazla zaman geçmiştir. Soma ekonomisi madene dayandığı için maaşlarını alamayan işçiler, iş yapamayan kamyoncular, ve esnaf herkes zor durumdadır. Böyle giderse madende çıkan yangın maalesef dışarıda tüm Soma’yı saracaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 09:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4