'SOMA'NIN ÜSTÜ KAPATILMAK İSTENİYOR'

'SOMA'NIN ÜSTÜ KAPATILMAK İSTENİYOR'
hasan_oren_soma

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören 301 işçimizin hayatını kaybettiği Soma faciasının üzerinden iki ay geçmesine rağmen ne verilen sözler tutulmuş, ne de madenlerde iş güvenliği tedbirleri alınmıştır” dedi.

Ören “Kazadan bu yana Mecliste verdiğimiz önergelerdeki sorularımıza doğru yanıt verilmemektedir. “Kazanın meydana geldiği ocağı işleten Soma Kömürleri A.Ş. ile imzalanan tüm hizmet alım sözleşmelerinin iptal edilip edilmeyeceğine ve Soma’daki ocakların devlet tarafından işletilmesine ilişkin soruma “olay tüm yönleriyle ve tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak incelenmekte olup inceleme sonucunda gereği yapılacaktır” şeklinde cevap verilmiştir. Bu cevap konuyu savsaklamaktan başka bir şey değildir.

Soma ekonomisi tamamen madene dayalıdır. 12.000 yeraltı maden işçisi bu işten geçinmektedir ve işçiler çalışmak zorundadır.

Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için Soma’da kömür çıkarılmaya devam edilmek durumundadır. Bu nedenle madenlerin kapatılması söz konusu olamaz.

İki aydır Enerji Bakanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hala bir çözüm üretmemiştir. Kazanın sorumlusu olan Bakanlık, suçu üzerinden atmak için Soma’yı cezalandırmaktadır. Soma acısını yüreğine gömmüş, geleceğini düşünmeye başlamıştır. Bu Ramazan ayında işçiler çalışmadığı için maaşlarını eksik almakta ve geçim zorluğu çekmektedir. Başta kamyoncular olmak üzere tüm esnaf sıkıntı içindedir. Madende çıkan yangın tüm Soma’yı sarmıştır.

Bu tür facialarla karşı karşıya kalmamak için iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri tam olarak alınmalı ve işçiler ondan sonra madene inmelidir. Bu güne kadar iş güvenliği yatırımlarını yapmayan Soma Kömürleri A.Ş.’nin bu saatten sonra yeni yatırım yapmasına olanak kalmamıştır.

Yapılması gereken; Soma’da taşeron şirketlere verilen kömür ocaklarının, hizmet alım sözleşmeleri iptal edilerek TKİ tarafından işletilmelidir. İşverenden aldığı kömürü satıp tonunda 90 lira kar eden bir kuruluş bu kadar çok kar ediyorsa iş güvenliği yatırımlarını yapmakta kurumun görevidir. Bu nedenle iş güvenliği yatırımları TKİ tarafından yapılıp en kısa zamanda ocaklardan kömür çıkarılmaya başlanmalıdır. Soma’nın ve işçilerin dayanacak gücü kalmamıştır. En kısa zamanda bu sorun çözülmelidir. CHP Manisa Milletvekili olarak verilen sözlerin tutulması Soma faciasının üzerinin kapatılamaması için mücadeleye devam edeceğim” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 09:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4