'SULTANİ ÜZÜM MANİSA'NINDIR!'

 'SULTANİ ÜZÜM MANİSA'NINDIR!'
yurttas_18

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan’ı ziyaret ederek Sultani Üzüme Coğrafi İşaret almak için gerekçeleri içeren dosyayı teslim etti. Yurttaş 2003 yılında “Ege Sultani Üzümü” olarak tescil edilen çekirdeksiz üzümün adının “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” olarak tescil edilmesini talep etti.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Genellikle Manisa ilimizde yetişen çekirdeksiz kuru üzüm, ne yazık ki bugüne kadar Ege Sultaniye Üzümü ya da İzmir Sultaniye Üzümü olarak adlandırılmıştır. Genellikle İzmir Limanından ihraç edilmesi bunda etkili olmuştur. Ancak tarımsal ürünlerin üretildikleri coğrafi bölge adı ile adlandırılması esastır. Çekirdeksiz kuru üzümün üretiminin ve işlenmesinin büyük kısmı Manisa topraklarında gerçekleşmektedir. Bu konudaki görüşlerimizi değişik platformlarda dile getirdik. Şimdi ağırlıklı olarak Manisa’da üretilen Çekirdeksiz Sultani Üzüme, “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” adıyla Coğrafi İşaret alınması amacıyla Manisa Ticaret Borsası tarafından Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılmıştır. Bugün Patent Enstitüsü Başkanını ve uzmanları ziyaret ederek haklılığımızı ortaya koyan gerekçeleri anlattık ve bir dosya sunduk. Bu işin takipçisi olacağız” dedi.

Çekirdeksiz üzümün % 90’ını Manisa Üretiyor!

Yurttaş açıklamasında “ Bu konuda haklılığımızı anlatmak üzere aşağıdaki gerekçeleri kurum ve uzmanlarla paylaştık:

1)Ülkemiz dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde dünyada ikinci, ihracatta ise birinci sırada yer almakta ve dünya çekirdeksiz kuru üzüm piyasasının belirlenmesinde etkili olmaktadır.

2)Yıllık 275-325 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ile ülkemiz tüm dünya üretiminin % 37’sini tek başına karşılamaktadır. Ülkemizde üretilen kuru üzümün % 80-90 ı ihraç edilmektedir. Yıllık ihracatımız 220 bin ton civarındadır.

3)Çekirdeksiz kur üzüm Türkiye tarımsal üretim ihracatında ilk üç sırada yer almaktadır. Kuru üzüm ihracatından yaklaşık 600 milyon Dolar gelir elde edilmektedir.

4)Ege Bölgesinde toplam 697.274 dekar alanda sultani çekirdeksiz üzüm üretilirken, bunun 560.102dekarı Manisa topraklarındadır. 80.582 dekarı Denizli, 50.781 dekarı İzmir topraklarında gerçekleşmektedir. Kuru ve yaş sofralık üzüm işletmelerinin büyük kısmı da Manisa topraklarında gerçekleşmektedir.

5)Manisasporun armasında, Manisa ve ilçelerimizde pek çok meydanda üzüm resmi ve heykeli yıllardır kullanılmaktadır ve zihinlerde Sultani Çekirdeksiz Üzüm, Manisa ile özdeşleşmiş bulunmaktadır. Türkiye’deki ilk çevreci olarak bilinen Manisa Tarzanı’nın güç ve enerjisinin kaynağı Sultani Çekirdeksiz Üzümdür. Manisa’da yetişen 16 şehzadeden biri olan Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürüten keskin zekasının kaynağı da üzümdür” dedi.

Coğrafi İşaret Verilmesini Haklı Olarak Talep Ediyoruz!

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş “Coğrafi olarak üretildiği ve işlendiği bölgenin adıyla anılması, kalitede artmaya, katma değerinde olumlu gelişmeye ve bölgesel ve havza bazında uzmanlaşmaya neden olacaktır. Markalaşmada üst seviyelere ulaşılması, ülke ekonomisine ve ihracata daha çok katkıda bulunması, hem Manisa ekonomisine daha çok katkıda bulunacak, hem de ticarette Manisa’nın daha fazla söz sahibi olmasına neden olacaktır. Manisa Gediz Ovası ve Manisa’nın olumlu iklim etkisi sayesinde çekirdeksiz sultani üzüm ayrı bir renge ve tada sahip olmaktadır. Buradaki tat ve rengi başka bölgelerde elde etmek mümkün değildir. Manisa için “dağlarından yağ, ovalarından bal akar” deyiminde ovalarından akan bal Sultani Çekirdeksiz Üzümdür. Manisa’daki binlerce üretici ve yüzlerce işletmeci adına, ürettiğimiz çekirdeksiz üzüme “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” Coğrafi İşaretinin verilmesini haklı olarak talep ediyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 11:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4