SÜMERBANK'TA ÇÖZÜM İSTEMEYEN OGG

SÜMERBANK'TA ÇÖZÜM İSTEMEYEN OGG
hasan_oren_sumerbank_21

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HASAN ÖREN "SÜMERBANK’TA ÇÖZÜM İSTEMEYEN OGG"

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HASAN ÖREN YAPTIĞI YAZILI BASIN AÇIKLAMASINDA;

Manisa Valisi Sayın Erdoğan Bektaş’ın yaptığı, Sümerbank Pamuklu Mensucat arsasıyla ilgili açıklamasını olumlu bulduğumu belirtmek isterim.

Sümerbank Manisa Pamuklu Mensucat Fabrikasının özelleştirmesindeki şaibeler ve yolsuzluklar, Manisa kamuoyunca yakından bilinmekte; Sümerbank arsasının usulsüz olarak satışıyla ilgili 9 yıldır süren ve haklı olduğumuza inandığımız dava da devam etmektedir.

Manisa Ortak Girişim Grubu (OGG) ise davayı kazanmanın değil, süregelen ceza davalarının zamanaşımı nedeniyle düşmesini sağlamanın peşindedir.

Bugünkü parayla, 7,5 milyon liraya satın alınan 145 dönümlük Sümerbank arsası, 75 milyona satılmıştır. Başta eski Belediye Başkanı Bülent Kar olmak üzere, “Manisa’nın malı Manisa’da kalmalı” diyerek başlattıkları kampanyada, Manisalı şahıslardan kurulu olan OGG burayı alınca, “30 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, fabrikanın kuruluş zamanında hisse alan Manisalıları mağdur etmeyeceklerini” söyleyerek Sümerbank arazisine sahip olmuşlardır.

Fakat kısa zamanda bu sözler unutulmuş, çok para kazanma hırsı her şeyin önüne geçmiştir. Manisa halkının malı üzerinden zenginleşme derdine düşenlere dur diyen, Başbakanlık Teftiş Kurulunun raporu üzerine Başbakanlık Makamının verdiği 05.04.2007 tarihli oluru çok açıktır. Başbakanlık makamı sonuç olarak, “Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 13/06/2005 tarihli ve 2005/67 sayılı kararının iptal edilmesi yönünde yeni bir müzekkere hazırlanarak, davacının davasından feragat etmesi nedeniyle uygulanamayan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 04/05/2006 tarihli ve YD.İtiraz No:2006/321 sayılı Kararında belirtilen hukuki gerekçeler ile işbu Rapordaki tespitler de dikkate alınarak hisselerin doğrudan geri alınması yönünde hukuki işlemlerin derhal baştılması, Manisa Ortak Girişim Grubu ile İdare arasındaki borç ve alacak mahsuplaşmasına ilişkin tespitin mahkeme yoluyla yaptırılması, bu iş ve işlemlerde sorumluluğu görülen idare personeli hakkında 4483 sayılı Yasa kapsamında ön inceleme yapılması ve ayrıca, Manisa Ortak Girişim Grubu A.Ş. hakkında bazı işlemlerden dolayı Gelir İdaresi Başkanlığınca vergi incelemesi yapılmasını” istemiştir(emretmiştir).

Başbakanın onayı ile yürürlüğe giren bu karar, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığında 7 gün kasıtlı olarak bekletilmiş ve bu süre içinde arsa, Holandalı Redevco firmasına satılmıştır. Bu usulsüz satışa tapu idaresi müdürü de alet edilerek, dönemin Manisa Valisine bile haber verilmeden gizlice son dakika satışı yapılmış ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının kararı satıştan sonra Manisa Tapu Müdürlüğüne bildirilmiştir. Bu işlemlerde kusuru bulunan kamu görevlilerinin yargılamaları hâlâ devam etmektedir.

Bu mücadelenin başlangıcından bu güne kadar hukuki yardımlarını esirgemeyen değerli hemşerimiz Yargıtay Üyesi Sayın Ali Suat Ertosun’a ve Eski Milletvekilimiz Sayın İsmet Turhangil’e Manisa adına çok teşekkür ederim. Manisa OGG’nin kurumsal ortağı olan, ancak yapılanları tasvip etmedikleri için bize destek veren Ticaret ve Sanayi Odasının Merhum Başkanı Bülent Koşmaz’ı da rahmetle anıyorum.

Yeni Valimizin iyi niyetle söylediği, “Manisa’nın okullara, hastaneye, yeni kurulan kaymakamlıklar için yer ihtiyacı var temennisine” yürekten katılıyorum.

Daha önce de iyiniyetli duygularla, Eski İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Hayrullah Solmaz ve OGG Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte Sayın Ali Suat Ertosun ve ben bir araya gelerek arsanın nasıl değerlendirileceği konusunda saatlerce görüş alışverişinde bulunmuştuk Sümerbank arsasının Manisa Valiliğine veya kendilerinin uygun gördüğü kurumlara tahsis edilmesini, OGG ortaklarının ödedikleri paraların faizleriyle beraber geri almalarının sağlanmasını önerdik ve bu sorunun çözüme kavuşmasının Manisa’nın yararına olacağını belirttik.

Önerimiz kabul edildiği taktirde, açtığımız davalardan çekileceğimizi söylememize ragmen, OGG’den olumlu bir yanıt alamadık. Manisa OGG’nin dava yakında sonuçlanacak demesi, mahkemelerden bir karar çıkacağından değil, ceza davalarında zamanaşımı süresinin dolmasına az bir zaman kalmasındandır. OGG, zamanaşımının dolmasını beklemekte ve öncelikle haklarında dava açılan eski yöneticilerinin ceza davalarından kurtulmasını amaçlamaktadır. Böyle olsa dahi alacakları haksız paranın bu mübarek günde içlerine sineceğini ve hak ettik diyebileceklerine inanmak istemiyorum. Eğer bunu yaparlarsa halkın vicdanında mahkûm olacaklardır.

Çünkü OGG, Manisa 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam eden davada, satış sonucu elde ettikleri paranın dökümlü hesabını bile vermekten kaçınmaktadır.

Sayın Valimizin düşündüğü ve halkın lehine yapılacak hizmetler doğrultusunda Sümerbank arsasının kullanılması fikrine yürekten katılıyorum. Hemşerimiz, Yargıtay Üyesi Sayın Ali Suat Ertosun ile birlikte dün ne söz verdiysek bugün de arkasında duruyoruz. Manisa’nın malı üzerinden rant sağlama yerine, Sayın Valinin önderliğinde yapılacak olan tüm çalışmalarda yer almaya ve uzlaşmaya varız. Manisa’nın kanayan yarası haline gelen ve yıllardır atıl duran Sümerbank Pamuklu Mensucat arsasının sorunu bir an once çözüme kavuşsun istiyoruz. Tek dileğimiz “Manisa’nın malı, Manisalının olsun.”
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 10:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4