Teşviğini ödemediğiniz çiftçiden üretim yapmasını beklemek hayalperestliktir!

CHP’li Başevirgen’den zamanında ödenmeyen organik tarım teşviklerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanına eleştiri: “ Teşviğini ödemediğiniz çiftçiden üretim yapmasını beklemek hayalperestliktir!”

Teşviğini ödemediğiniz çiftçiden üretim yapmasını beklemek hayalperestliktir!
banner43

CHP Manisa milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, alan çalışmaları sırasında görüştüğü çiftçilerin sorunlarını gündemde tutmaya devam ediyor. Bu kez de, temmuz ayında ödenmesi gereken organik tarım teşviklerinin ödenmediği bilgisi üzerine araştırmalarını sürdüren Başevirgen, Tarım Bakanlığı tarafından gerekli icmallerin yapılarak Hazine ve Maliye Bakanlığına gönderildiğini fakat bakanlığın bilinmeyen bir nedenle teşvik ödemelerini durdurmuş olduğu bilgisine ulaştı.

Konu ile ilgili meclis başkanlığına soru önergesi veren Başevirgen önergesinde, destek ödemelerinin geç yapılacak veya hiç yapılamayacak olmasının sebebini, organik tarım desteği konusunda geç kalan ödemelerin ne zaman yapılmasının planlandığını, ödemelerin geç yapılacak olması yüzünden zarara uğrayan çiftçilerimiz için herhangi bir destekleyici tedbir alınmasının düşünülüp düşünülmediğini ve çiftçilere yasal faizlerin ödenip ödenmeyeceğini sordu.

Önergenin meclis başkanlığına sunulmasının ardından bir açıklama yapan Başevirgen, “Zaten üretim girdi maliyetlerinin yüksekliği çiftçinin belini büküyor. Çiftçiye az da olsa nefes aldıran tek güç bu teşvik ödemeleri. Tarım Bakanlığı gerekli icmalleri yaparak Hazine ve Maliye Bakanlığına gönderiyor ama bakanlık bilinmeyen bir nedenle ödemeleri durduruyor. Birbirleri ile koordineli çalışması gereken devlet kurumları aslında birbirlerinden bihaber. Teşviğini alamayan çiftçi üretemiyor. Çiftçi üretemeyince de ithalat vurgunları başlatılıyor. Bu bir kısır döngü. Bizim görevimiz ise bu kısır döngüyü kırarak çiftçimize gereken her türlü desteğin verilmesini sağlamak. “ dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4