TÜRKİYE'DEKİ ZEYTİN ÜRETİCİLERİNİ RAHATLATIN

TÜRKİYE'DEKİ ZEYTİN ÜRETİCİLERİNİ RAHATLATIN
hasan_oren_zeytin

Zeytin alanlarını talan etmek için Meclise gönderilen tasarı hakkında konuşan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören “Zeytin Ağaçları Urla Villalarına mı Kurban Edilecek?” dedi.

Hasan Ören Mecliste Yaptığı konuşmada; Türkiye'nin yüz ölçümünün yüzde 3,5'u zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. Aslında öylesine güzel, öylesine bereketli bir üründür ki hem Türkiye'ye kazandırıyor ve hem de halkın sağlıklı beslenmesine yardımcı oluyor.

Türkiye'de zeytini üretip yarı mamul olarak ihraç ettiğimizde 600 milyon dolarlık bir gelire sahip oluyoruz. Yani, hedefiniz, 2023 hedefiniz 60 milyar dolar tarımsal ürün ihracatı ise o zaman zeytin bunun içerisinde çok önemli bir rol oynuyor

Zeytin ve zeytincilerin o kadar çok sorunu varken ve hiç biri çözülmemişken, Hükümet daha büyük sorunlara yol açacak kanun tasarılarını Meclise getiriyor.

Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılanması Hakkındaki Kanun tasarısıyla bütün zeytinciler panik hâline sokuldu.

Diyorsunuz ki: "Türkiye'nin enerji ihtiyacı var, enerji açığı var, enerji açığını kapatabilmek gerekli tesisler kurulmalıdır.

Bununla ilgili de Hükümetin talepleri kanun taslağına yazılmış;

Jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları,

İlgili bakanlıkça kamu yararı alınmış madencilik faaliyetleri,

Elektrik üretimine yönelik yatırımlar,

Petrol ve doğal gaz arama ve işleme faaliyetleri,

Savunmaya yönelik stratejik yatırımlar,

Doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı,

Kamu yararı gözetilerek yol, alt yapı ve üst yapı faaliyetlerinde bulunacak yatırımlar için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir."

Yani ülkenin yüzde 3.5'unu kapsayan bu kadar verimli, bu kadar gelir getiren bir ürünle ilgili siz şimdi diyorsunuz ki: "Zeytinlik alanlarda biz istediğimiz her şeyi yaparız."

Bahane de hazır. Kanunla korunan zeytin ağaçları yapacaklarımıza engel oluyor. O zaman soruyorum.

Hangi elektrik santralini yaptınız da zeytin ağaçlarından dolayı yapılmaz dendi.

Hangi HES'i kurdunuz da, zeytin ağaçları engel oldu.

Hangi otoyolları yaptınız, yapılan otoyolların üzerindeki zeytin ağaçları mani oldu?

Hizmetleri saydığınızda zeytinlikler engel olarak gözükmüyor. Çünkü bunların hepsi yapıldı.

Bunların dışında başka bir şey mi var? Zeytin üreticileri bunu soruyor. Biz yapılan hizmetlerle ilgili hiçbir sıkıntı görmüyoruz diyorlar.

Acaba, Urla'da villa yapmak isteyen müteahhitlerin önünü açmak mı istiyorsunuz?

Ben yüce Meclisten rica ediyorum, Adalet ve Kalkınma Partisinin milletvekillerinden rica ediyorum, dün bu teklifleri nasıl geriye çektiyseniz bugün de getirdiğiniz kanun tasarısını geriye çekin ve Türkiye'deki zeytin üreticilerini rahatlatın” dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 09:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4