YURTTAŞ: İLAÇ İSRAFINA DUR DİYELİM!

YURTTAŞ: İLAÇ İSRAFINA DUR DİYELİM!
banner43
YURTTAŞ: İLAÇ İSRAFINA DUR DİYELİM!

AK Parti Manisa Milletvekili ve Sağlık Komisyon Üyesi Dr. Muzaffer Yurttaş, sağlık sektöründe en önemli konulardan birinin israf olduğunu ve ilaç israfının toplumsal bilincin artması ile önlenebileceğini söyledi. Bu konuda herkese görevler düştüğünü ve bu konudaki önerilerini paylaştı.

Yurttaş yaptığı açıklamada  “Türkiye’de yıllık ilaç harcaması yaklaşık 16 milyar TL’yi bulmaktadır. Bu rakam sağlığa ayrılan payın %40’ını oluşturmaktadır. Ülkemizde ilaçların yaklaşık  %37 si çöpe atılıyor yani israf ediliyor. İlaç bedellerinin %90’ı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. İsraf edilen ilaçların parası devletin kasasından yani milletin cebinden çıkmaktadır.” dedi.

AK Parti Manisa milletvekili ve Sağlık Komisyonu üyesi Yurttaş: “Yapılan araştırmalarda her 100 evden 80’inde bir ya da birden fazla ilaç olduğu saptanmıştır. Bunların büyük çoğunluğunu; antibiyotikler, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, romatizma ilaçları, mide ilaçları, sindirim sistemi ilaçları ve vitaminler oluşturmaktadır. Evlerimizde lüzumsuz bulunan bu ilaçların maliyetinin 8 milyon dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bir çok kişi “evde bulunsun, lazım olabilir” diye reçetede boş bir yer kalmışsa mutlaka oraya bir ağrı kesici, antibiyotik, vitamin, öksürük şurubu ya da krem ekletmektedir. İlaç ve doktora ulaşımın bu kadar kolay olduğu çağımızda böyle bir gereklilik söz konusu değildir.” diyerek ilaç israfının önlenmesi için birtakım önerilerde bulundu.

Yurttaş açıklamasında “Tıpta “hastalık yoktur, hasta vardır” ilkesi gereğince bir hastaya iyi gelen ilaç başkasına iyi gelmeyebilir. Hastalandığınızda mutlaka doktora giderek ve muayene olarak ilaç almalısınız. Muayene için başvuran insanların ABD’ de % 35’ ine reçete yazılırken, bizde % 85’ ine ilaç veriliyor. Tüm ilaç tüketiminin % 46’ sının da birinci basamak aile hekimlerince yazıldığı saptanmıştır. Başkasına iyi gelen ilacı gidip hekiminize yazdırmayın ve çok ilaç yazması için hekimi zorlamayın” dedi. Yurttaş önerilerini şu şeklide sıraladı:

Giderek artan antibiyotik kullanımı, antibiyotik direnci vb. ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla tüm ilaçlarda olduğu gibi antibiyotik kullanımı konusu da ciddiyetle ele alınmalıdır. Uygun antibiyotik kullanımı konusunda öncelikle aile hekimleri olmak üzere tüm hekimler yıllık eğitimlere tabi tutulmalıdır.

Tüm hekimlere akılcı ilaç kullanımı konusunda, Türkiye’deki ilaç israfının boyutları ve ilaç harcamalarının bütçedeki ve sağlık harcamalarındaki payı konusunda düzenli aralıklarla bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Halkı ilaç kullanımı konusunda görsel ve yazılı basın aracılığıyla bilgilendirmeli ve bu konuda toplumsal bilincin oluşmasını sağlamalıyız. Unutmayalım ki; “Yan etkisi olmayan ilaç yoktur.” ya da “ Yan etkisi olmayan ilaç etkisiz ilaçtır.”

Akılcı ilaç kullanımı ilköğretim, lise ve üniversitelerde ders olarak anlatılmalıdır. Bu konuda MEB ile görüşülerek yaş ve sınıfa uygun ders müfredatı hazırlanmalıdır. Tıp, eczacılık, hemşirelik meslek yüksekokullarında akılcı ilaç kullanımı dersleri konulmalıdır.

Hastanelerde (kamu, özel, üniversite hastaneleri dahil) akılcı ilaç kullanımı denetim sorumluları ve ekibi oluşturulmalı, yapılan çalışmalar düzenli olarak sağlık bakanlığa rapor edilmelidir. Bu komite sadece gereksiz ilaç kullanımını değil gereksiz yapılan tetkiklerin ve filmlerin önlenmesi konusunda hasta ve yakınlarını bilinçlendirmeli bu konuda çözüm yolları üretmelidir. İlaç Takip Sistemi yanında Tetkik Takip Sistemi kurulmalı bu konuda bilgi işlem altyapısı en kısa zamanda kurulmalıdır.

İlaçların içerisindeki sayılar uygun dozlarda azaltılmalıdır. Küçük ambalajlarda ağrı kesiciler, mide ilaçları satılabilmelidir.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş ilaç israfının önlenmesi hakkında hazırladığı raporu sağlık bakanına sunduğunu belirtti. Tüm toplumu bilinçli ve akılcı ilaç kullanımı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

yurt_2510
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 08:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4