480. Kez Halka Saçılacak ‘Şifa’ İçin Hazırlıklar Başladı

​​​​​​​14-19 Nisan tarihleri arasında bu yıl 480.’si düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin tanıtım toplantısı Vali Ahmet Deniz başkanlığında yapıldı.

480. Kez Halka Saçılacak ‘Şifa’ İçin Hazırlıklar Başladı
banner43

Valilik Brifing Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık ve ilgililer katıldı.

7 Ton Mesir Halka Saçılacak

İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak’ın geçtiğimiz yıl yapılan etkinliklerle ilgili sunumunun ardından Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da bu yıl 7 ton mesir macununu halka saçmayı planladıklarını söyledi. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de kentin tanıtımı için büyük önem arz eden festivali  Manisa’ya yakışır bir şekilde gerçekleştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Mesir Karma Töreni, 21 Mart’ta

UNESCO tarafından ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne alınan festivalin, 21 Mart tarihinde Nevruz Bayramı ile birlikte gerçekleştirilecek mesir karma töreni ile başlayacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 53 ülke, 10 kardeş şehir ve kültür anlaşması bulunan 5 şehrin temsilci, büyükelçi ve konsoloslarının da festivale davet edileceğinin bilgisini verdi.

Şehrimizin Tanıtılması Hepimizin Görevi

Festival coşkusuna geçtiğimiz yıl ilk kez yakından tanıklık ettiğini belirten Vali Ahmet Deniz, Manisa denince akla gelen simgelerden bir tanesinin mesir macunu olduğunu söyledi. Manisa’nın ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtımında mesir festivalinin önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Vali Deniz, “Mesir macunu saçımı, kadim kültürümüzün, şifa geleneğimizin en köklü etkinliklerinden bir tanesi. Bu değere sahip çıkmak hepimizin görevi” dedi. Mesir Macunu festivaline kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte destek olmak için çalışacaklarını ifade eden Vali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü, “Şehrimizin tanıtılması hepimizin görevi. Festivalimizi bir öncekinden daha coşkulu bir şekilde kutlamayı arzu ediyoruz”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ilk mesir saçımını basın mensuplarına yaptı. 

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4