Avrupa Birliği “Tarzan Genç Aktivistler” Projesi Start Aldı

AB ve Türkiye’de ki gençlerin çevre bilinci ve yönetimi konusunda ortak bir politika geliştirebilmelerini amaçlayan “Tarzan Genç Çevreci Aktivistler Projesi’ başladı.

Avrupa Birliği “Tarzan Genç Aktivistler” Projesi Start Aldı

Manisa Valiliğinin koordinatör olduğu projenin ortakları ise Romanya, Litvanya, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ dan oluşuyor.

Projenin tanıtım toplantısında gençlerle bir araya gelen Vali Karadeniz, amaçlarının çevreci gençler yetiştirmek olduğunu belirtti.

Vali Karadeniz, “Manisa Tarzanı bugün dünyanın gündeminde olan küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunlarını belki bu isimlerle adlandırmamış ama bunun bir sorun olacağını bize yıllar öncesinde göstermiştir. Çevreye duyarlılık anlamında hem Manisa’da hem de Türkiye’de farkındalık oluşturmuştur. Bugüne geldiğimizde Manisa Tarzanı’nın birçok şeyi önceden fark ettiğini daha iyi anlıyoruz” dedi. Vali Karadeniz, proje kapsamında Manisa’da olan yabancı öğrencilerin Manisa’yı ve Türk Kültürünü de öğreneceğini sözlerine ekledi.

Proje hakkında bilgi veren Manisa Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Ural Sevener ise projenin amacının AB ülkelerindeki öğrencilerin gözüyle çevre bilincinin geliştirilmesi ve buna yönelik ne tür projelerin yapılması gerektiği ile ilgili atölye çalışması yapmak olduğunu söyledi.

Sevener, “Günümüzde iklim değişikliği tüm dünyada karşılaşılan en önemli ve yaygın sorunlardan biridir. Bu nedenle, eylem, hava modellerinin mevsimsel olmayan ve normal varyasyonları üzerindeki insan kaynaklı etkilere odaklanmaktadır. İklim değişikliğinin etkisi ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Öncelikle iklim değişikliğinin etkisini farklı ülkelerden gelen gençlik boyutuna göre tanımlamalıyız. Ayrıca farklı ülkelerden gençlerin bulduğu çözümümüz AB için küçük bir örnek olacaktır. Çözüm, açıklama şeklinde olacak ve politika yapıcılar için kamuoyu görüşünü içerecektir. Yerel aktivist kahramanlardan ilham alacağız. Proje ortağımız olan AB ülkelerinin gençlerine Manisa’mızda Manisa Tarzanı olarak bilinen çevreci kahraman var, gelin bunu size tanıtalım. Sizin de ülkenizdeki çevreci kahramanlarınızı varsa gelin bizlere tanıtın dedik. Gençlerimiz bir araya gelip, atölye çalışması yaparak geleceğe yönelik çevrenin korunması hakkında ortak rapor hazırlayacaklar. Projenin sonunda genç bir evrimci activist olacaklar. İklim değişikliğinin temel nedeni insani davranış ve alışkanlıklarıdır. Bu yüzden insan davranışlarına odaklanan bir rapor oluşturmalıyız ” diye konuştu.

Proje kapsamında Türkiye ve diğer ülkelerden katılım gösteren 25 öğrencinin geleceğe yönelik olarak çevrenin konulmasıyla ilgili çalışma bitirilmesi sonrasında bir manifesto yayınlamaları ile tamamlanacak.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4