Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği'nden 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği yönetim kurulu başkanı Turgay Duyar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği'nden 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

''10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'' dolayısıyla basın açıklaması yapan Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği yönetim kurulu,  yayımladığı mesajda, 10 Ocak 1962'de yürürlüğe giren ve çalışan gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın, gazetecilerin patronlara bağlı kalmadan özgürce ve sadece toplumun yararlarını gözetecek şekilde mesleklerini yapmalarına imkan sağladığı hatırlatıldı.

Manisa Çalışan Gazeteciler Derneği yönetim kurulu adına açıklama yapan dernek başkanı Turgay Duyar, Gazeteciliğin dünyanın en zor ve aynı zamanda onurlu mesleği olduğunu ve her anlamda özgür olması gerektiğini vurgulayarak, basının özgür olmadığı bir ülkede gerçek ve sağlıklı bir demokrasiden söz edilemeyeceğini kaydetti.

“Kutlanacak gün bırakılmadı”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün artık bir bayram olarak kutlanamadığını, özleyerek hatırlanan günler olarak yaşandığını vurgulayan dernek başkanı Duyar, “Biz gazetecilerin 45 yılda elde ettiği haklar, 2007’den bu yana tek tek elimizden alındı. 28 Kasım 2007 tarihinde TBMM Başkanlığına sevk edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ile aralarında gazetecilerin de bulunduğu bir grup sigortalının yıpranma hakkı yok edilmiştir. Gazeteciler, özlük haklarının yanında bugün de özgürlük, bağımsızlık, baskı, tehdit ve sansür sorunları ile yüz yüze kalmış ve emeklerinin karşılığını da tam olarak alamamaktadır.” Dedi.

Gazetecilerin, hem fikren hem de bedenen ağır, yıpratıcı ve tehlikeli bir görev yaptığını anımsatan dernek Başkanı Duyar, teknolojik gelişmelerin gazetecilerin iş yükünü azaltmamış, tam tersine çoğalttığını vurgulayarak şöyle devam etti.

“Gazetecilerin hiçbir hak ve özgürlüğü kalmadı. Son yıllarda binlerce basın çalışanı işini kaybetti, ilan desteği alan yüzlerce yerel gazete kapandı. Sektörde büyük ölçüde daralma yaşandı. Gazeteciler kendilerini bile geçindiremez durumlara düştü. İşte bu sebeplerden dolayı kutlanacak bir günümüz bırakılmadı. Ancak, mesleğimizin en önemli günlerini adına yakışır bir şekilde coşkuyla kutlayacağımız günler gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Ne zamana kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.’ dediği gün gelene kadar. 10 Ocak çalışan Gazeteciler günümüz kutlu olsun.”

Kaynak: Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4