Manisa CBÜ Korusunda Fidan Dikimi Gerçekleştirildi

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 98. Yılı Kutlamaları Kapsamında Manisa CBÜ Korusunda Fidan Dikimi Gerçekleştirildi

Manisa CBÜ Korusunda Fidan Dikimi Gerçekleştirildi

Vali Yaşar Karadeniz, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılı kutlamaları kapsamında Manisa Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğinde, üniversite korusunda gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliğine katıldı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Üniversite Korusu alanında gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, fidan bağışçıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Fidan dikim etkinliğinde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, dünyada teknoloji geliştikçe, insanlık ilerledikçe tüketimin de arttığını dile getirerek; “Tüketim arttıkça doğaya da zarar veriyoruz. Öncelikle tükettiğimiz malların ham maddesini doğadan çıkartırken zarar veriyoruz. Daha sonra onları kullanırken zarar veriyoruz ve nihayetinde de kullandıktan sonra onları atarken zarar veriyoruz. Üç aşamada da bu doğaya bir tahribat olarak geri dönüyor. Ama bunun bir geri dönüşü de yok. Neticede insanlık gelişecek, tüketim de her halükarda artacak. Bu zararda eğer kendi haline bırakırsak artacak” şeklinde konuştu.

Doğaya verdiğimiz zararı geri döndürmenin iki yolla mümkün olacağını da ifade eden Vali Karadeniz, “Birincisi yine teknolojideki gelişmeleri kullanarak çevreye verdiğimiz zararları onarmakla mümkün. İkincisi de bugün burada yaptığımız gibi ağaçları, yeşillikleri, yeşil alanları arttırarak mümkün. Bugün gerçekleştirdiğimiz fidan dikiminin doğanın dengesini korumak açısından önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum. Üniversitemizde, bilimsel faaliyetlerle çok geniş bir öğrenci kitlemize eğitim öğretim var ve buradaki bu faaliyetlerin iyi, düzgün ve kaliteli bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Biz biliyoruz ki bir mekân ne kadar gri renkli olursa yani betonlaşmış olursa orada o kadar huzursuzluk olur.  Orada o kadar insan da mutsuz olur. Bir yerleşim alanı ne kadar doğayla iç içe olursa orada insanlar o kadar huzurlu ve dingin olur. O bakımdan ben üniversitemizin yerleşkesine baktığımda işte bu dinginliği kısmen görüyorum. Az önce de buraya gelirken tam kampüse girmeden önce şöyle bir uzaktan göz attım. Kısmi olarak binaların önünü ağaçlar kapatmaya başlamış. İnanıyorum ki bundan sonra dikeceğiniz ağaçlarla da bu binalar yeşillikler içerisinde tamamen kaybolacak. Sizler de bundan sonraki eğitim öğretim hayatınızı daha mutlu ve huzurlu bir şekilde sürdüreceksiniz. Bu etkinliğin düzenlenmesinde Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ataç başta olmak üzere çalışma ekibini ve herkesi tebrik ediyor, törenimizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından fidan bağışı yapan katılımcılara Vali Yaşar Karadeniz ve Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç tarafından sertifikaları verildi.

Etkinlik protokol üyeleri ve katılımcıların fidan dikimi gerçekleştirmesiyle sona erdi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4