Manisa Hızlı Tren Güzergâhına 20.000 Lavanta Fidanı Dikildi

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa hızlı tren güzergahı üzerinde bulunan 80 dönümlük ormana 20.000 adet lavanta fidanı dikim törenine katıldı.

Manisa Hızlı Tren Güzergâhına 20.000 Lavanta Fidanı Dikildi

İlimiz sınırlarından geçecek olan hızlı tren güzergahı üzerinde bulunan Manisa ve Spil Dağına hakim olan 80 dönümlük alanda gerçekleştirilen lavanta fidanı dikim törenine Vali Yaşar Karadeniz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, İl Defterdarı Şenol Gezer, Orman İşletme Müdürü İlker Özdemir, belediye temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı.

Törende, Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, gerçekleştirilen fidan dikimi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Fidan dikim töreni öncesi değerlendirmede bulunan Vali Yaşar Karadeniz “Hızlı tren hattı ilimiz için oldukça önemli bir proje. İstanbul,  otoyolumuz ile oldukça yakınlaştı ama Ankara ile mesafemiz hala daha var. Hızlı tren bu mesafenin ilimiz için kısalmasını sağlayacak, bu ormanda seyahat edenlerin burayı hafızalarında kalıcı hale getirecek bir proje.  Ormanı sadece ağaçlandırmadan ibaret görmemek lazım. Orman teşkilatımız ağaçlandırma içerisinde hem yaban hayatının gelişmesi ve korunması,  ormanlık alanlardan ekonomik değer üretilmesi hem de diğer ormancılık faaliyetleri açısından çok önemli çalışmalar. Bugün burada fidan dikimini gerçekleştireceğimiz ormanın da bu çalışmalara güzel bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. İnşallah buradan geçenler lavantanın güzel görüntüsünü görerek, kokusunu koklayarak geçecek ve Manisa’yı bu bölgeyi unutmayacaklardır” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.  

Konuşmaların ardından Vali Yaşar Karadeniz ve protokol üyeleri lavanta fidanlarını toprakla buluşturdu.  Hızlı Tren Hatıra Ormanı olarak adlandırılan alana 20.000 adet lavanta fidanının yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 30 dönümlük TAB Ormanı çevresinde 5.000 adet kekik, 3.000 adet defne, 3.000 adet biberiye fidanı ile ağaçlandırma çalışmasına başlanıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4